odtwarzacz Blu-ray

Wielu klientów zadaje sobie pytanie, jak wybrać odtwarzacz Blu-ray?

Ja osobiście szukałbym odtwarzacza takiego, który spełni moje wszystkie oczekiwania. Ale najpierw wyjaśnijmy co to jest w ogóle ten Blu-ray. Blu-ray jest to płyta takich samych gabarytów jak płyta CD lub DVD. Różnice między płytami Blu-ray a CD/DVD jest taka, że na płycie Blu-ray można nagrać bardzo dużą ilość danych. Płyty Blu-ray oferują pojemności od 25GB do nawet 400GB i bez problemu możemy na te płyty nagrywać filmy o wysokiej rozdzielczości (HD, Full HD, 4K).

Najprostsze odtwarzacze Blu-ray zaczynają się już od 280zł

Ich funkcjonalność jednak kończy się tylko na odtwarzaniu filmów lub zdjęć. Bardzo często mają one po jednym wyjściu HDMI oraz jednym wejściu USB. Odtwarzacze Blu-ray w granicach 450zł mają już więcej wbudowanych portów HDMI oraz posiadają wbudowane bezprzewodowe łącze Wi-Fi. Funkcja Wi-Fi w odtwarzaczach Blu-ray służy najczęściej do przesyłania bezprzewodowo treści ze smartfona lub tabletu na ekran telewizora (ta funkcja nazywa się Miracast). Kolejną bardzo ciekawą funkcją jest konwersja obrazu z 2D do 3D, którą również możemy mieć w odtwarzaczu.

Obecnie producenci telewizorów zapomnieli o technologii 3D w swoich telewizorach, a było to spowodowane małym zainteresowaniem klientów, ale jeżeli ktoś jest miłośnikiem filmów 3D z pewnością na rynku odtwarzaczy Blu-ray znajdzie dla siebie odtwarzacz z tą funkcją. Obecnie w telewizji naziemnej nie ma kanałów w rozdzielczości 4K. W telewizji cyfrowej powoli zaczynają pojawiać się takie kanały lub konkretne programy tematyczne nagrane w tej wysokiej rozdzielczości. Odtwarzacze Blu-ray w granicach 450-550 zł mają funkcję Interpolacji.

Jak wybrać odtwarzacz Blu-ray?

Interpolacja jest to funkcja, która przekształca sygnał z niższej rozdzielczości do rozdzielczości zbliżonej do 4K, przez co użytkownik może zobaczyć nawet 4-razy więcej szczegółów niż np. w obrazie Full HD. Żeby korzystać z tej funkcji, użytkownik musi mieć telewizor w rozdzielczości 4K. Efektem korzystania z tej funkcji jest możliwość oglądania obrazu bardziej ostrego i wyraźnego przez co podczas seansu filmowego możemy usiąść bliżej ekranu oraz możemy poczuć się jak w kinie. Odtwarzacze w tej półce cenowej mają jeszcze wbudowaną przeglądarkę internetową, dzięki której możemy wejść na nasze ulubione strony internetowe.

Gdy mamy do dyspozycji około 850-1200 zł możemy poszukać odtwarzacz Blu-ray z funkcją HDR. Funkcja HDR odpowiada za wzmacnianie jasności oraz kontrastu obrazu, kolory są bardziej nasycone i cieszą nasze oczy podczas oglądania. Blu-ray w tych pieniądzach będzie miał funkcję odtwarzanie filmów w rozdzielczości 4K. Tańsze modele mają możliwość interpelacji, a normalnie podają na ekran rozdzielczość Full HD. Odtwarzacz może mieć również wbudowany dysk twardy, na który możemy nagrywać nasze ulubione programy telewizyjne, lub mogą mieć wbudowaną możliwość nagrywania na nośnik zewnętrzny, np. pendrive. Oczywiście nie wszystkie treści możemy nagrywać, ponieważ większość z nich objęta jest prawami autorskimi.

Klient kupując odtwarzacz Blu-ray ma do wyboru bardzo wiele funkcji. Przed kupnem odtwarzacza trzeba zrobić taki mały „research”, czyli musimy dowiedzieć się jakie funkcje mamy w telewizorze (można to zrobić podczas przeglądania ustawień danego telewizora) ,żeby nie powielić ich w odtwarzaczu Blu-ray, ponieważ im odtwarzacz będzie bardziej wyposażony tym więcej będziemy musieli za niego zapłacić, a z tych samych funkcji w telewizorze i w Blu-rayu nie da się jednocześnie korzystać.

płyty bluray

Podsumowując, klient kupując Blu-raya musi nastawić się na wydatek rzędu 400-600 zł. W tych pieniądzach możemy liczyć na dobrej klasy sprzęt, który będzie odtwarzał materiały w rozdzielczości Full HD, nie będzie się grzał podczas odtwarzania, a obraz będzie płynny bez zbędnych przycięć, oraz będzie miał możliwość podbicia sygnału dzięki funkcji interpelacji do rozdzielczości 4K. Dodatkowo Blu-ray w tych pieniądzach będzie miał wbudowane Wi-Fi przez co będziemy mogli połączyć się z internetem i cieszyć się korzystaniem z naszych ulubionych stron www.

Dodatkowo będziemy mogli przerzucić obraz z telefonu lub tabletu na telewizor dzięki funkcji Miracast zawartej w odtwarzaczu, w ten sposób, np. możemy pokazać znajomym lub rodzinie zdjęcia lub filmy z ostatnich wakacji lub podróży. W takim sprzęcie znajdziemy też możliwość przekształcenia obrazu z 2D do 3D, to funkcja dla miłośników filmów trójwymiarowych, których ogólnie dostępnych jest dość mało. Myślę, że ten artykuł ułatwi wybór odtwarzacza Blu-ray, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here