Wybieramy kuchenkę wolnostojącą

Urządzenie kuchni, wybór mebli oraz potrzebnych nam sprzętów to trudna decyzja, z którą często zmagamy się tygodniami. Projektując kuchnię w domu czy mieszkaniu musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt estetyczny, ale także praktyczny. Kuchnia musi być wygodna, funkcjonalna, modna i ładna. Niestety samodzielnie planując rozmieszczenie sprzętów w tym pomieszczeniu można popełnić wiele błędów. Jednym z nich jest umieszczenie zlewozmywaku i kuchenki na przeciwległych ścianach.

Jest to rozwiązanie niepraktyczne, niewygodne, a nawet niebezpieczne

Kolejnym błędem jest ustawienie kuchenki w narożniku, nawet jeżeli wybieramy kuchenkę wolnostojącą, jest to przede wszystkim niewygodne. Musimy uważać również podejmując decyzję o wysokości blatów, kiedyś za normę przyjmowano 85cm, jednak musimy wziąć pod uwagę to, że społeczeństwo rośnie, więc jeśli należymy do grupy wysokich osób, należy się zastanowić nad wyborem wyższego blatu.

Ustawienie zlewozmywaku zbyt blisko lodówki też nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ będzie nam brakować przestrzeni, na której możemy ułożyć np. produkty wyjęte z lodówki. Należy też uważać, aby poszczególnych sprzętów nie umieszczać w zbyt dużych odległościach od siebie, w przeciwnym wypadku zapewnimy sobie długie spacery podczas przyrządzania potraw.

Gdy już znamy rozmieszczenie sprzętów, należy zastanowić się na jakich ich cechach nam zależy, czy chcemy aby to były sprzęty wolnostojące, czy też sprzęty pod zabudowę. Bardzo ważna jest również klasa energooszczędności. Na rynku mamy dostępne różnorodne typy lodówek, kuchenek, piekarników, kuchenek mikrofalowych, zmywarek, zlewozmywaków czy nawet baterii. Dodatkowo możemy również zdecydować się na zakup takich urządzeń jak ekspres do kawy czy grill elektryczny. Planując rozmieszczenie mebli powinniśmy już mieć zaplanowane jakie konkretnie modele planujemy zakupić, aby móc uwzględnić szerokości poszczególnych szafek ich rozkład oraz przeznaczenie.

kuchenka wolnostojąca

Wybór urządzeń kuchennych należy zacząć od decyzji na temat kuchenki. Jeżeli wybieramy kuchenkę wolnostojącą to zazwyczaj ma ona wbudowany piekarnik i wtedy nie musimy już szukać dla niego miejsca w innej części kuchni. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kuchenkę wolnostojącą czy pod zabudowę musimy również zastanowić się jaki rodzaj palników nam odpowiada. Obecnie na rynku dostępne są tradycyjne kuchnie gazowe, kuchenki elektryczne oraz kuchenki indukcyjne. Ten sam problem dotyczy wyboru piekarnika, możemy zdecydować się na piekarnik gazowy lub piekarnik elektryczny.

Wybierając lodówkę musimy zastanowić się, czy będziemy osobno kupować zamrażarkę, czy też chcemy od razu mieć lodówko-zamrażarkę w jednym. Ta druga opcja często pozwala nam na oszczędność miejsca, co jest istotne zwłaszcza przy małym mieszkaniu. Mamy do wyboru lodówki tradycyjne, a także lodówki side by side oraz lodówki do zabudowy. Coraz częściej lodówki mają dodatkowe wyposażenie w postaci kostkarki do lodu.

Obecnie do podstawowego wyposażenia kuchni zalicza się również kuchenki mikrofalowe. Te sprzęty także występują w wersji wolnostojącej oraz w wersji do zabudowy. Mają one szereg funkcji, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie. Są to: podgrzewanie, rozmrażanie, crisp, gotowanie na parze, a także termoobieg. Wybierając zmywarkę musimy wziąć pod uwagę liczbę osób jadających posiłki oraz częstotliwość spożywania i przygotowywania potraw w domu. Jeżeli nasza rodzina jest liczna i lubi domowe potrawy warto zastanowić się nad zakupem dużej zmywarki, co pozwoli nam na rzadsze zmywanie.

w kuchni

Warto również przemyśleć ułożenie szuflad w zmywarce aby móc ją w pełni wykorzystać. Zmywarki tak jak inne sprzęty występują w wersji wolnostojącej, jak i do zabudowy. Ostatnią ważną decyzją jest wybór zlewu oraz baterii. Jeżeli przewidujemy kupno zmywarki najprawdopodobniej wystarczy nam zlew jednokomorowy. Jednak jeżeli nie chcemy postawić na zmywanie ręczne to warto zainwestować w zlew dwukomorowy. Mamy także do wyboru zlewozmywaki półtorejkomorowe i dwuipółkomorowe. Do tego zlewozmywaki dzielą się na lewokomorowe, prawokomorowe oraz narożne.

Gdy już dokonamy wyboru sprzętów przychodzi pora na zaplanowanie zabudowy meblowej. Rozmieszczenie sprzętów narzuca nam niejako układ szafek, ale warto się zastanowić nad wyborem specjalnych systemów pozwalających na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w szafkach. Warto również przemyśleć z jakich materiałów chcemy mieć wykonane zarówno szafki, jak i blat. Blaty drewniane lub z kamieni naturalnych nie są tak odporne na zabrudzenia i wilgoć jak te wykonane chociażby z płyt MDF pokrytych okleiną. Urządzając kuchnie musimy zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność i trwałość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here