router

Posiadanie Internetu nie jest dzisiaj żadnym luksusem, dlatego większość domów już go ma. Zanim jednak w domu uda nam się włączyć sieć to trzeba się do tego przygotować. Potrzebne nam odpowiednio dobrane urządzenia, ale również ich konfiguracją. Nie wszyscy radzą sobie z tym sami, dlatego warto skorzystać z porad jak wybrać Switch czy router.

Wtedy to wszystko będzie wyglądało na wiele łatwiejsze, bo przecież takie jest. Chcemy żeby nasza sieć wykorzystywała wszystkie parametry, jakie ma, a jeśli któreś z urządzeń będzie źle dobrane albo źle skonfigurowane to automatycznie przechodzi na prędkość Internetu.

Wybieramy Switch do naszej sieci

Zapewnię wiele osób zastanawia się, czym jest Switch? To urządzenie, które łączy się LAN. Ma z tyłu określoną przez producenta ilość portów. Jeśli w domu mamy kilka urządzeń, które korzystają z Internetu to właśnie Switch rozdzieli prędkość Internetu po równo tak żeby każde z urządzeń mogło stabilnie pracować. Wybór takiego urządzenia to bardzo ważny temat, dlatego trzeba najpierw sprawdzić, jaką mamy sieć i jakie ma parametry.

Dzisiaj sieci są coraz szybsze, dlatego Switch musi dać sobie z tym rade. Dzisiaj w sprzedaży są urządzenie, które oferuj nawet 1000 Mb/s. dawniej taka prędkość była poza zasięgiem zwykłych ludzi, ale dzisiaj coraz więcej osób właśnie taki Internet ma w domu. Warto przy wyborze urządzenia sprawdzić to jak się nim zarządza oraz jakie ma zabezpieczenia.

Im mamy większe wymagania tym cena za Switch jest wyższa, dlatego trzeba na to zwracać uwagę. W domowych warunkach nie potrzebujemy dwudziestu portów, dlatego nie wybieramy takiego urządzenia, bo wydamy na nie tylko pieniądze i nic z tego nie będziemy mieć. Zawsze taki sprzed dobieramy czy do pracy w domu czy do pracy w firmie gdzie osób jest znacznie więcej i zależy nam na profesjonalnym sprzęcie.

kabej rj45

Router do domowej sieci

Dzisiaj, jeśli wybieramy Router do swojej sieci to stawiamy na Wi-Fi. Mamy Internet w telewizorze, laptopie, komputerze czy smartfonie, dlatego nie chcemy do wszystkich tych urządzeń podłączać kabelka. Trudno sobie to wyobrazić na dzień dzisiejszy, dlatego bezprzewodowa sieć to najlepsze, co możemy wybrać dla siebie i swojego domu. Przy wyborze routera można bardzo łatwo popełnić błąd, jeśli się na tym nie znamy. Trzeba wiedzieć, jaki mamy tym łącza. Inaczej wybiera się router, który ma działać na Internecie z kabla telefonicznego, a inaczej, jeśli mamy Internet z kablówki.

To wszystko wcześniej trzeba sprawdzić żeby dokonać właściwego wyboru. Lepsze modele routerów pracują na pismach 2,4 GHz i 5GHz. Takie urządzenie działa wtedy o wiele szybciej i jest bardziej stabilne. Zdarza się, że mamy w domu problemy z zasięgiem, dlatego można dodatkowo dokupić specjalny wzmacniacz sygnału. Poza tym, że kupowany przez nas router ma być bardzo szybki, bo mamy coraz większe wymagania to jeszcze istotne będą zabezpieczenia.

Włamanie się do sieci oznacza dla nas poważne problemy, a tego chcemy uniknąć. Istotne jest sprawdzenie czy jest tak szyfrowanie WPA albo WPA2. Dobry router to taki, który ma również firewall. To ściana, która chroni przed atakami z zewnątrz. Ataków na sieci jest bardzo dużo, dlatego trzeba zrobić wszystko żeby się w odpowiedni sposób zabezpieczyć i nie ma tutaj żartów.

Punkt dostępu

Połączenie sieci przewodowej i bezprzewodowej jest możliwe, ale do tego konieczne jest urządzenie Access point. Takie urządzenie musi posiadać minimum dwa interfejsy gdzie jeden to będzie bezprzewodowy WLAN, a drugi przewodowy LAN. Access Point może działać w różnych trybach. Ten podstawowy pozwala na połączenie każdego z bezprzewodowo z siecią przewodową.

Switch, router, acces point – sieć w domu

W przypadku, kiedy mamy więcej użytkowników w domu czy w mieszkaniu to wtedy potrzebny jest Access Point Client. Mamy również tryb Repeater, który odbiera określony sygnał podają go dalej. Później jest Bridge, co umożliwia utworzenie połączenia bezpośredniego. Można te poszczególne tryby pracy ze sobą łączyć tak żeby uzyskać jak najlepsze połączenie.

Wybór urządzeń do sieci domowej

W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór urządzeń, które pozwolą nam stworzyć sieć. Z wyborem możemy nie mieć takiego problemów, co z konfiguracją, dlatego trzeba się do tego bardzo dobrze przygotować, a nie będziemy mieć niespodzianek. Jeśli korzystamy z sieci kablowej to wszystkie potrzebne urządzenia otrzymujemy po podpisaniu umowy. Jeśli jednak chcemy wszystko tworzyć sami to trzeba będzie skorzystać z poradnika, bo chcemy przecież żeby cała sieć działała naprawdę bardzo dobrze.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here