Telewizor Sony 8K

Rozdzielczość 4K stała się już standardem w niemal wszystkich nowych telewizorach. Technologia 8K zapewnia jednak jeszcze bardziej szczegółowy, najwyżej jakości obraz. Wyjątkowo udanie wypada zwłaszcza w modelach z bardzo wydajnym procesorem obrazu – takich, jak telewizor ZH8 8K od Sony.

Czym jest technologia 8K i co daje?

Technologia 8K oznacza rozdzielczość obrazu czterokrotnie większą niż 4K i aż szesnaście razy większą niż Full HD. Obraz składa się więc ze znacznie większej liczby pikseli, czyli maleńkich elementów, które wyświetlają jednolity kolor. W przypadku 8K jest to ponad 33 miliony pikseli (7680 x 4320), podczas gdy w 4K to niecałe 8,3 milionów (3840 x 2160), a w Full HD – nieco więcej niż 2 miliony (1920 x 1080).

Przekłada się to na bardziej szczegółowy obraz. Zwłaszcza gdy ekran jest większy i oglądasz z odpowiedniej odległości, obraz będzie zauważalnie żywszy i bardziej realistyczny. Różnicę odczujesz na pewno przy odległości 2 cm na cal przekątnej ekranu (czyli np. 1,5 metra w przypadku telewizora 75 cali), a im bliżej ekranu, tym będzie ona większa.

ZH8 – świetny telewizor 8K od Sony

Przykładem bardzo dobrego telewizora 8K jest ZH8 od Sony, który znajdziesz w ofercie sklepu Sony Centre (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_led). Do wyboru masz dwa rozmiary ekranu, na których odczujesz możliwości technologii 4K, czyli 75 cali oraz 85 cali. Dodatkowo modele pochodzące z ekspozycji objęte są aż 20% rabatem.

Telewizor Sony ZH8 8K posiada nowoczesną matrycę Full Array LED z lokalnym wygaszaniem (Local Dimming), czyli zaawansowanym, wielostrefowym tylnym podświetleniem. Jest to najlepsze rozwiązanie stosowane w odbiornikach LED, które zapewnia wyższy kontrast i głębszą czerń niż modele Direct LED i Egde LED.

Przede wszystkim jednak telewizor wyposażono w super wydajny procesor obrazu X1 Ultimate, który jest dwukrotnie szybszy niż poprzedni układ Sony. Taka wydajność jest niezbędna, by wykorzystać potencjał, który daje 8K.

Technologia i treści 8K, czyli dlaczego procesor obrazu jest kluczowy?

Procesor obrazu w telewizorze Sony ZH8 8K wyróżnia się znakomitą interpolacją 8K. Oznacza to, że poprzez skalowanie i konwertowanie rozdzielczości pozwala przekształcić treści w niższej jakości tak, by jak najlepiej pasowały do ekranu 8K. Interpolacja opiera się na technologiach 8K X-Reality PRO z osobną bazą danych 8K z dziesiątkami tysięcy odniesień oraz Object-based Super Resolution.

Dzięki tym rozwiązaniom, gdy odtwarzasz materiał w rozdzielczości 4K, a nawet Full HD, jego jakość będzie możliwie zbliżona do 8K. Widać to zwłaszcza po zmniejszeniu szumów, poprawie wyrazistości szczegółów, optymalnym kontraście i kolorach, a także bardziej realistycznych fakturach.

Interpolacja 8K ma kluczowe znaczenie, bo póki co dostępność treści w natywnej rozdzielczości 8K jest bardzo ograniczona. Profesjonalne materiały 8K są już dostępne m.in. w serwisie YouTube, a niebawem planuje je wprowadzić także platforma streamingowa Rakuten TV. Najwyższą rozdzielczość wspierają też nowe konsole Sony PS5 i Xbox Series X/S i stopniowo pojawia się coraz więcej gier w 8K.

Chociaż wiele filmów i seriali już od kilku lat powstaje w technologii 8K, tylko nieliczne dostępne są w tej rozdzielczości, do tego w bardzo ograniczonej dystrybucji. Wkrótce sytuacja zacznie się jednak zmieniać, bo pracują na tym zarówno twórców treści, jak i nadawcy. Upowszechnienie rozdzielczości 8K, podobnie jak wcześniej 4K jest więc tylko kwestią czasu.

Telewizor Sony ZH8 8K – inne wybrane technologie

Telewizor ZH8 8K od Sony to nie tylko szybki procesor zapewniający znakomitą interpolację do rozdzielczości 8K i świetna matryca. Znajdziesz w nim również takie rozwiązania, jak między innymi:

  • HDR ze wsparciem dla standardów Dolby Vision, HD10 i HLG oraz technologiami object-based HDR i Super Bit Mapping HDR (naturalny obraz 8K bez efektu pasmowania oraz lepsza głębia i tekstury);
  • Panel X-Wide Angle (kontrola emisji podświetlenia, która zapewnia wierne odwzorowanie kolorów, gdy patrzysz na ekran pod kątem);
  • Technologia TRILUMINOS (szersza paleta i bardziej naturalne kolory);
  • Technologia X-Motion Clarity (jasny, płynny i ostry obraz nawet przy bardzo dynamicznych, szybko zmieniajacych się scenach);
  • Tryb telewizyjnego głośnika centralnego z technologią Acoustic Multi-Audio (dźwięk idealnie zsynchronizowany z obrazem);
  • S-Force Front Surround (efekt wielowymiarowego dźwięku) i wsparcie dla systemu dźwięku przestrzennego Dolby Atmos;
  • Tryb Netflix Calibrated Mode (studyjna jakość obrazu przy oglądaniu oryginalnych produkcji serwisu Netflix, która wiernie oddaje zamysł twórców);
  • Liczne funkcje Smart TV (m.in. Android TV z ponad 5000 aplikacji, Google Play, Chromecast, współpraca z Alexą, Google Home, Apple AirPlay i Apple HomeKit).

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here