Kable dla audiofila

Osoby ceniące sobie dobrą jakość odtwarzanego dźwięku – bez względu na to czy jest to ulubiony podcast, czy też album znanego zespołu – przykładają ogromną uwagę do rodzaju sprzętu.

Przed zakupem zwykle sprawdzają opinie, testują i porównują różne modele, by ostatecznie cieszyć się niezwykłą jakością dźwięku w domowym zaciszu lub miejscu pracy. Okazuje się jednak, że najlepsze głośniki lub wzmacniacze mogą nie spełnić oczekiwań audiofila. Czemu więc przyjrzeć się podczas montażu sprzętu audio? Punktem wyjścia są szczegóły, czyli kable głośnikowe, które mogą znacznie wpłynąć na jakość dźwięku. Jakie są najlepsze? Na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania?

Jak działa kabel głośnikowy?

Główną rolą kabla jest uzyskanie połączenia elektrycznego między głośnikiem a wzmacniaczem. To, jaki przewód się wybierze, wpływa na późniejszą jakość odtwarzanego dźwięku oraz trwałość sprzętu. Kable głośnikowe, które można kupić w specjalistycznych sklepach posiadają wiele cech, o których znaczeniu warto wiedzieć. Jakie wytyczne wziąć pod uwagę podczas wyboru kabla?

Podstawy, o których należy pamiętać

Choć wybór kabla do głośnika wydaje się pewnego rodzaju formalnością i niezbyt istotnym punktem zakupowym, warto podejść do tematu poważnie. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania przewodów? Istotne jest przyjrzenie się kilku aspektom, do których należą:

– materiał, z którego został wykonany kabel,
– zakończenia kabla,
– długość i grubość kabla,
– dielektryk.

Najczęściej kable głośnikowe wykonane są stopów miedzi o różnej jakości. Materiały miedziane dość dobrze radzą sobie z transferem sygnału, jednak warto wybierać te najbardziej czyste – pozwalają uzyskać lepszą jakość dźwięku. Wśród audiofilów i profesjonalistów, którzy wykorzystują głośniki i wzmacniacze do pracy, sporym uznaniem cieszą się kable z domieszką srebra lub złota, które znacznie poprawiają przewodzenie. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z wysoką ceną.

Zakończenie kabla to również ważny aspekt, który wpływa na jakość dźwięku. Najpopularniejszą opcją są klasyczne wtyczki typu bananowego, które zapewniają dobre przewodzenie oraz są proste w użyciu. Wtyczki widełkowe to mocniejszy styk i lepsze przenoszenie sygnału, jednak dość problematyczna instalacja. Najmniej polecane są gołe końcówki kabla, które – mimo, że zachęcają niską ceną – szybko się zużywają i obniżają jakość przesyłanego sygnału.

Długość kabla powinna być dostosowana do miejsca, w którym jest sprzęt oraz wymagań użytkownika. Wiele osób decyduje się na zakup kabli na miarę, dzięki czemu ogranicza się ryzyko uszkodzeń przewodów. Z kolei grubość kabla wpływa na moc sygnału – im grubszy kabel, tym lepsza jakość sygnału. Warto również zwrócić uwagę na izolację, czyli dielektryk, który wpływa na bezpieczeństwo użytkowania, trwałość konstrukcji oraz ogólny odbiór dźwięku.

Technologia produkcji

Audofile zwracają również uwagę na mniej istotne dla większości kwestie. Należy do nich technologia produkcji kabla głośnikowego. Wyróżnić można tutaj m.in. Magnetic Flux Tube, Air Foam PE, BassCore i Time Correct. Funkcje te dobiera się według indywidualnych preferencji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here