Telewizor OLED do gier – dlaczego warto go wybrać?

0
1115

Najwyższy kontrast, nasycone kolory i głęboka czerń to główne zalety telewizora OLED, które docenisz podczas rozgrywki. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na jakość i wysoką częstotliwość odświeżania matrycy. Sprawdź, na jaki telewizor dla gracza warto postawić.

Jaki telewizor będzie idealny dla gracza?

Rozgrywka na dużym ekranie to zdecydowanie większa frajda. Nie każdy telewizor w pełni wykorzysta jednak możliwości, które dają konsole nowej generacji i najnowsze gry. Dobrze sprawdzą się w szczególności modele z matrycą OLED. To jednak nie wszystko. W skrócie idealny telewizor do gier ma:

 • częstotliwość odświeżania matrycy 120 Hz;
 • niski input lag (poniżej 20 ms);
 • odpowiednio dobrany rozmiar ekranu;
 • port HMDI 2.1 (obraz 4K w 120 Hz, VRR, tryb gamingowy ALLM, eARC);
 • rozdzielczość 4K i sprawny HDR (ale to już coraz częściej standard).

Zanim dokładniej omówimy te kwestie, warto jednak wyjaśnić, dlaczego właściwie matryca OLED w telewizorze dla gracza to lepszy wybór niż panel LED-owy.

W czym telewizor OLED przewyższa modele LED?

Telewizory OLED mają matrycę wykonaną z wielu maleńkich diod ze związków organicznych, przez co każdy piksel może działać autonomicznie. Rozwiązanie to zapewnia idealną czerń, nieosiągalną w modelach LED, a także najwyższy kontrast i bardzo nasycone kolory. Przekłada się to na jeszcze większe zanurzenie i realizm świata gry.

Różnica będzie szczególnie odczuwalna, gdy grasz w nieco ciemniejszym pomieszczeniu. Ponadto panele OLED mają też bardzo szerokie kąty widzenia. Sprawdzą się więc dobrze w telewizorach dla graczy nawet wtedy, gdy w rozrywce bierze udział więcej osób. Każda z nich będzie świetnie widzieć ekran, bez względu na to, pod jakim kątem będzie na niego patrzeć.

Tak jak w przypadku odbiorników LED, warto rzecz jasna wybrać model z HDR. Szerszy zakres jasności przełoży się na większą intensywność i głębię kolorów, a obraz będzie wydawał się bardziej dynamiczny.

Jaki telewizor dla gracza? Rozmiar i częstotliwość odświeżania matrycy oraz input lag

Telewizory OLED mają też dodatkową zaletę, choć w lepszych panelach LED także coraz można liczyć na to rozwiązanie. Chodzi oczywiście o częstotliwość odświeżania 120 Hz, czyli dwukrotnie wyższą niż standardowe 60 Hz. Sprawia ona, że obraz wydaje się bardziej płynny i ostrzejszy, zwłaszcza w dynamicznych scenach (np. w wyścigach samochodowych).

Kluczową kwestią jest też input lag, czyli opóźnienie, z jakim sygnał dociera z konsoli na ekran odbiornika TV. Znów, im większa dynamika rozgrywki i znaczenie czasu reakcji (jak np. w grach FPS), tym lepiej zadbać o niski input lag. Wartości poniżej 20 ms są już bardzo dobre, a mniej niż 10 ms to rewelacja.

Telewizor dla gracza powinien także mieć rozmiar, który zapewni duże zanurzenie w rozgrywce. Przekątna 55″ to absolutne minimum. Często sprawdzą się modele 65″ i większe, niekiedy nawet ponad 80″. Warto pamiętać, że przy rozdzielczości 4K odległość od ekranu w centymetrach może być jedynie 2,1 razy większa niż długość przekątnej w calach. Dla telewizora 65″ będzie to więc jedynie 136,5 cm.

Co daje HDMI 2.1 w telewizorze go gier?

Konsole nowej generacji wyposażone są w porty HDMI 2.1. Telewizor dla gracza, który również ma taki port, może wyświetlić obraz z konsoli w rozdzielczości 4K i z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Standard HMDI 2.1 może również iść w parze z innymi funkcjami, które przydadzą się podczas rozgrywki, jak na przykład:

 • VRR (Variable Refresh Rate) eliminuje tearing (rozrywający się obraz) nawet w najbardziej wymagających obliczeniowo scenach poprzez dopasowanie częstotliwości odświeżania panelu.
 • ALLM (Auto Low Latency Mode) sprawia, że telewizor automatycznie, bez zmiany ustawień przechodzi w tryb gamingowy (m.in. wyłącza niepotrzebne filtry i dopasowuje parametry obrazu).
 • eARC (Enhanced Audio Return Channel) to z kolei wyższa przepustowość dźwięku i lepsza synchronizacja obrazu i dźwięku.

Na szczęście w 2021 roku na rynku jest już coraz więcej telewizorów OLED z niskim input lagiem i korzyściami, które oferuje port HDMI 2.1. Dobrym przykładem są modele Sony Bravia XR, które znajdziesz w ofercie Sony Centre (sprawdź: https://scentre.pl/lista/sony/telewizory-oled.html).

Jaki telewizor OLED dla gracza wybrać z oferty Sony Centre?

W sklepie Sony Centre znajdziesz trzy serie telewizorów OLED, które świetnie sprawdzą się do grania.

 • A80J (55″, 65″ i 77″);
 • A84J (55″, 65″ i 77″);
 • A90J (55″, 65″ i 83″).

Wszystkie mają minimalny input lag, który wynosi zaledwie 8,5 ms oraz port HDMI 2.1. Wyróżniają się też innowacyjnym układem Cognitive Processor XR z inteligencją poznawczą. Dostosowuje on ustawienia obrazu w sposób jak najbliższy ludzkim mechanizmom percepcyjnym, co sprawia, że sceny wyglądają bardziej spójnie i naturalnie.

Modele A84J od A80J różnią się przede wszystkim technologią Rich Color Enhancer (automatycznie wzmacnia neutralne kolory, by były bardziej wyraziste) oraz wbudowanym mikrofonem do obsługi Asystenta Google. Seria A90J to natomiast topowe telewizory OLED od Sony, które oferują najwyższą jasność i bardziej precyzyjną kalibrację obrazu oraz Automatyczny Balans RGB.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here