zarabianie na Spotify

Spotify jest jedną z najpopularniejszych platform do słuchania muzyki. Sprawia to, że słuchamy muzyki w ilościach nieporównywalnie większych niż jeszcze 20 lat temu. Użytkownicy mają też wrażenie, że ich ulubieni artyści też na tym zyskują. Wilk syty i owca cała? Nie do końca!

Historia Spotify

Założycielami Spotify są osoby, które wcześniej zarządzały niektórymi sieciami peer-to-peer, czyli tzw. torrentami. “Piraci założyli firmę, aby walczyć z piractwem” takie komentarze pojawiły się, po tym, jak Spotify zyskał popularność. I faktycznie można zaobserwować, że ilość nielegalnie ściągniętych utworów muzycznych znacząca spada od paru lat. Spotify to też jeden z największych motorów napędowych wzrostu zysków z branży muzycznej.

Jednak firma Spotify jest na ciągłym minusie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ponad 70 procent zysku Spotify trafia z powrotem na rynek muzyczny. Jest to naprawdę spora kwota. To, co zostaje, nie starcza za bardzo na utrzymanie serwisu. Podniesienie abonamentów również nie wchodzi w grę, gdyż użytkownicy od razu odejdą do innych serwisów. Spotify może liczyć jedynie na to, że w przyszłości ludzie będą do niego na tyle przyzwyczajeni i nie będą chcieli się z nim rozstać, że będą mogli podnieść ceny lub połączyć serwis z innymi usługami.

Czy zarabianie na Spotify opłaca się artystom?

Skoro ponad 70 procent zysków trafia z powrotem na rynek muzyczny, to muzycy muszą mieć bardzo dobrą sytuację finansową. A wcale tak nie jest. Jedynie 12 procent z tych 70 procent trafi w ręce muzyków. Reszta ląduje na kontach twórców, pośredników, dystrybutorów, radiostacji, marketingowców itp. Do tego dochodzi niska cena za każde odtworzenie — jest to mniej niż jedna złotówka. Za jedno odtworzenie Spotify płaci 0,0075 złotego.

Taka sytuacja sprawia, że niezależni artyści zarabiają mniej niż w latach 90 XX wieku. Dodatkowo nie mogą oni zarobić na wydawaniu płyt, ponieważ wytwórniom nie opłaca się to — znacznie łatwiej jest wrzucić płytę na Spotify lub inne serwisy streamingowe.

W takim razie, jak zarabiać na Spotify? Istnieje parę sposobów na to i nie jest to kompletnie niemożliwe. Najlepiej oddać się w ręce ekspertów z tej dziedziny, którzy doradzą, jaki jest najlepszy sposób na to.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here