Zmywarka

Zmywarka to urządzenie mające mnóstwo zalet. Pozwala szybko uporać się z dużą ilością brudnych naczyń (np. po spotkaniu ze znajomymi), ułatwia utrzymanie porządku w kuchni oraz przyczynia się do oszczędzania wody. Zakup zmywarki to inwestycja w cenny czas, który zamiast spędzać przy zlewie, można poświęcić między innymi rodzinie czy pasji.

Nic więc dziwnego, że zmywarka jest jednym z ważniejszych zakupów związanych z urządzaniem kuchni. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni model, powinniśmy zadać sobie pytanie jaka zmywarka – wolnostojąca czy do zabudowy, będzie dla Nas najbardziej odpowiednia. W tym tekście przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań, pomagając wybrać to najbardziej optymalne.

Zmywarka – wolnostojąca czy do zabudowy – czy istnieją jakieś różnice?

Zasadniczo, oba typy urządzeń spełnią swoją podstawową funkcję. Niezależnie od tego, jaką zmywarkę wybierzemy, pomoże nam uporać się z brudnymi naczyniami i zapomnieć o ręcznym zmywaniu.

Oczywiście, poszczególne modele zmywarek różnią się od siebie wieloma aspektami – na przykład klasą energetyczną, pojemnością, funkcjonalnością wnętrza, ilością dostępnych programów czy sposobem obsługi. Nie ulega jednak wątpliwości, że podobne pod tymi względami egzemplarze możemy znaleźć tak wśród zmywarek wolnostojących, jak i tych do zabudowy.

Dlatego właśnie, decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego typu zmywarki powinna wynikać ze świadomości możliwości i ograniczeń, jakie daje każdy rodzaj tego urządzenia. Poniżej przedstawiamy pokrótce argumenty, które mogą przemówić za zakupem zmywarki określonego rodzaju.

Zmywarka wolnostojąca

Zmywarka wolnostojąca to osobne urządzenie, które możemy postawić w praktycznie każdej, również już dawno urządzonej i umeblowanej kuchni. Jest to więc bardzo dobry wybór wynajmujących mieszkanie, planujących przeprowadzkę bądź remont, czy też takich, którzy nie pomyśleli o zakupie tego urządzenia na etapie meblowania kuchni bądź aneksu.

Zmywarka wolnostojąca to też świetny pomysł dla domu czy mieszkania, w którym nie można wygospodarować na nią miejsca w kuchni – urządzenie to może bowiem stanąć w dowolnie wybranym przez domowników kącie, również w przedpokoju, łazience czy pomieszczeniu gospodarczym.

Zmywarka wolnostojąca to także doskonała opcja dla restauracji, kawiarni czy po prostu – dużych rodzin, zużywających spore ilości naczyń. Jest tak bowiem wśród zmywarek wolnostojących znacznie łatwiej jest znaleźć modele o większej pojemności, gdyż dla producentów ostateczne wymiary urządzenia nie mają aż takiego znaczenia, jak w przypadku zmywarek do zabudowy.

Zmywarka – wolnostojąca

Model wolnostojący ma też jedną dość oczywistą zaletę – w przypadku konieczności jego serwisowania, nie trzeba podejmować się demontażu mebli kuchennych. Przeważnie wystarczy po prostu odłączyć urządzenie i zawieźć do renomowanego serwisu.

Zmywarka do zabudowy

Zmywarka do zabudowy jest urządzeniem projektowanym z myślą o ukryciu w ciągu mebli. Dzięki możliwości montażu w szafce kuchennej (a w praktyce: pomiędzy szafkami, za drzwiczkami do złudzenia przypominającymi meblowe) jest bardzo dyskretna i niemalże niezauważalna w kuchni.

Z tego właśnie względu, urządzenie takie doskonale sprawdzi się w kuchniach otwartych na salon, małych aneksach kuchennych czy mieszkaniach i domach osób stawiających na elegancję i minimalizm. Taka zmywarka spodoba się także rodzicom maluszków – ukryte urządzenie nie kusi oczu dzieci i przeważnie nie staje się obiektem, którym chciałyby się pobawić.

Należy jednak pamiętać, że montaż zmywarki do zabudowy możliwy jest po uprzednim przygotowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz odpowiedniego przyłącza. O zakupie tego typu zmywarki powinniśmy więc pomyśleć w szczególności przy okazji projektowania, remontowania czy urządzania kuchni lub aneksu kuchennego od podstaw.

Zmywarka – wolnostojąca czy do zabudowy

Warto też zaznaczyć, że tego typu zmywarka, w przypadku awarii, może „zalać” okoliczne meble, jak również wymagać ich częściowego demontażu. Osobom, którym zależy na dużej pojemności zmywarki, może być też trudno znaleźć odpowiedni model wśród urządzeń przeznaczonych do zabudowy.

Zmywarka – wolnostojąca czy do zabudowy , oto jest pytanie. Każdy typ urządzenia spełni swoją funkcję. Niemniej jednak, zmywarka wolnostojąca będzie sprawdzała się lepiej w mieszkaniach dużych rodzin czy miejscach innych niż kuchnia. Łatwiej będzie ją także przenieść do innego miejsca (np. przy okazji przeprowadzki) czy naprawić. Zmywarka do zabudowy będzie za to bardziej dyskretna i elegancka, ale trzeba pamiętać, że jej zakup powinien być poprzedzony przygotowaniem instalacji – najlepiej więc zaplanować go przy okazji remontu. Dobrze też wiedzieć, że wśród zmywarek do zabudowy próżno szukać szczególnie pojemnych modeli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here