Wykorzystaj swoją kreatywność. Jak przygotować się do zawodu Social Media Managera

Jednym ze stanowisk, które funkcjonują w branży digital marketingu, jest Social Media Manager. Zadania takiego pracownika opierają się na prowadzeniu działań w Internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Osoba na tym stanowisku nadzoruje procesy, których celem jest zwiększenie ruchu na profilach marki i zaangażowanie klientów w jej misję. Czym dokładnie zajmuje się Social Media Manager? Jak zostać specjalistą do spraw Instagrama, Facebooka i innych serwisów?

Obowiązki na stanowisku Social Media Managera

Jako ekspert od prowadzenia profili w mediach społecznościowych, Social Media Manager zajmuje się różnymi aspektami strategii marketingowej. W jego kompetencjach leży również określanie kluczowych wskaźników efektywności podejmowanych działań. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi zarządzać treściami przekazywanymi przez markę w mediach społecznościowych, a także nadzorować je, optymalizować i moderować. Do jej zadań należy także sprawdzanie wyników prowadzonych kampanii oraz śledzenie skutecznych praktyk i efektywnych technologii.

Social Media Manager stosuje odpowiednio dobrane do potrzeb marki narzędzia marketingowe i zajmuje się planowaniem publikacji treści. Jest ponadto odpowiedzialny za współpracę z działami marketingu, rozwoju produktu i sprzedaży, a także z autorami tekstów. W zakresie kompetencji eksperta znajduje się też monitorowanie SEO i nadzór nad zaangażowaniem użytkowników. Wreszcie Social Media Manager odpowiednio konfiguruje i optymalizuje profile marki w mediach społecznościowych i zwiększa w ten sposób widoczność zamieszczanych tam treści.

Social Media Manager – ekspert potrzebny w każdej firmie

Internet jest dziś głównym źródłem informacji dla większości ludzi, dlatego obecność w sieci często stanowi o być albo nie być marki. Jednocześnie konsumenci mają coraz większą świadomość i starannie wybierają firmy, z których usług chcą skorzystać. To dlatego odpowiednio prowadzone profile w serwisach społecznościowych są kluczowymi narzędziami w docieraniu do klientów. Miejsca pracy dla Social Media Managerów to przede wszystkim działy marketingu w mniejszych i większych przedsiębiorstwach. Takich ekspertów zatrudniają również agencje kreatywne, PR-owe i digitalowe. Dobry Social Media Manager znajdzie pracę także jako ekspert świadczący usługi na rzecz influencerów czy niewielkich działalności, które chcą zdobyć swoich odbiorców w sieci.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, również specjalista w zakresie serwisów społecznościowych może liczyć na wynagrodzenie proporcjonalne do jego wykształcenia i doświadczenia. Warto bowiem wiedzieć, że istnieje wiele dróg, które prowadzą na stanowisko, jakim jest Social Media Manager. Zarobki takiego eksperta w Polsce wynosiły w maju 2022 roku średnio około 3400 złotych netto. Podnoszenie kwalifikacji poprzez kursy i szkolenia może stanowić podstawę do podwyżki, dlatego warto inwestować w rozwój na tym stanowisku.

Droga do kariery Social Media Managera

Choć wydaje się, że praca Social Media Managera polega tylko na śledzeniu Facebooka, Instagrama i TikToka, czynności te wymagają specjalistycznej wiedzy, która musi być nieustannie aktualizowana. Podstawą do działania w mediach społecznościowych mogą być studia humanistyczne. Warto wskazać zwłaszcza kierunki takie jak marketing, socjologia czy dziennikarstwo, nie są one jednak wystarczające do pracy jako Social Media Manager. Jak zostać prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie?

Na uwagę zainteresowanych zasługuje kurs social mediów w Żaku, dzięki któremu słuchacze zdobywają kompleksową wiedzę na temat działania poszczególnych serwisów. Co ważne, podczas zajęć kursanci uczą się, jak śledzić trendy panujące na każdym z portali, aby nigdy nie wypaść z obiegu. Cenne są także informacje na temat opracowywania harmonogramów contentu, nadzorowania kampanii i planowania budżetu. Teoria połączona z praktyką sprawia, że kurs Żaka świetnie przygotowuje słuchaczy do wykonywania zawodu od razu po jego zakończeniu. To dobry sposób na znalezienie pracy w branży digitalowej.

Reklama.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here