Kiedy wybrać anteny LTE?

Antena LTE to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić jakość Twojej domowej sieci Wi-Fi. Anteny LTE nie stanowią jednak panaceum na wszelkie dolegliwości związane ze słabą jakością połączenia internetowego i nie zawsze się przydają. Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy wybrać anteny LTE w Twoim domu.

Antena LTE to prawdopodobnie pierwszy z pomysłów, które przychodzą do głowy, gdy Twoja domowa sieć Wi-Fi nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań. Warto pamiętać, że wybierając antenę LTE, nie przyspieszysz połączenia internetowego, a jedynie wzmocnisz jej zasięg.

Co warto wiedzieć o antenie zewnętrznej LTE?

Antena LTE sprawdzi się idealnie wtedy, gdy stacja bazowa jest oddalona zbyt daleko od urządzenia mobilnego. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór anteny LTE, gdy występują problemy z odpowiednią siłą sygnału, które wskazywałyby na zbyt niski zasięg.

Istnieją kilka rodzajów anten LTE, które umożliwiają poprawę jakości sygnału internetowego. Jednym z nich jest zewnętrzna antena LTE, która jest montowana na dworze, np. na dachu, czy ścianie budynku. Zasięg LTE jest zasięgiem szerokopasmowym, co wpływa na konieczność zakupu właśnie szerokopasmowej anteny.

Jak sprawdzić, czy faktycznie potrzebujesz zewnętrznej anteny LTE? Odpowiedź na to pytanie zna Twój modem, który może w prosty sposób pokazać, czy zakup tego rodzaju urządzenia, będzie wiązał się określonymi korzyściami w postaci poprawy jakości połączenia internetowego. W tym celu, konieczne jest uruchomienie panelu diagnostycznego sieci, które znajdują się w oprogramowaniu routera, lub modemu.

Podstawowym parametrem jest miara mocy sygnału, która jest nazywana jako RSRP (z ang. Reference Signal Receive Power). Miara mocy sygnału jest podawana w wartościach dBM. Jeśli RSRP jest posiada więcej niż -79 dBm, moc sygnału jest bardzo dobra i prawdopodobnie nie zachodzi konieczność zakupu anteny zewnętrznej LTE. Wartość od -91 dBm do -100 dBm, wskazuje na bardzo słabą moc sygnału połączenia internetowego. W takiej sytuacji, należy jak najszybciej zamontować dodatkową antenę LTE lub spróbować zmienić lokalizację modemu.

Zastanawiasz się nad anteną LTE? Nie zapomnij sprawdzić tych parametrów

Dodatkowymi parametrami, które należy sprawdzić przed decyzją o zakupie anteny LTE jest miara jakości sygnału. Ten parametr również znajdziesz w panelu diagnostycznym routera, lub modemu. Miara jakości sygnału to z ang. Reference Signal Received Quality, czyli w skrócie RSRQ.  Miara jakości sygnału jest podawana w dB. Jeśli wynosi więcej niż -9 dB, nie ma potrzeby zakupu anteny zewnętrznej LTE. Jeśli RSRQ wynosi od -16 dB do -20 dB, konieczny jest zakup anteny LTE.

Ponadto warto postawić sprawdzić miarę jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu. Parametr ten jest również podawany w dB. Miara jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu, może być określana również z ang. jako Signal to Interference plus Noise Ratio (w skrócie SINR). Poniżej wartości -12 dB, konieczne jest zastosowanie anteny zewnętrznej.

Czytaj także: Jak wybrać mikrokamery?

[Głosów:11    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here