Monitory dla graczy – jak wybrać najlepsze?

0
432

Monitor to kluczowy element w każdym komputerze. Szczególnie, gdy komputera używamy do grania w różnego typu gry. Wówczas, od jakości monitora będzie zależeć również jakość rozgrywki oraz jej przebieg. Jeśli jesteś zapalonym graczem i zależy ci na maksymalnie przyjemnej rozgrywce, warto przygotować się do zakupu i rozważyć różne modele monitorów. Poniżej podpowiadamy – na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by uniknąć nieudanego zakupu.

Od czego zacząć wybór monitora dla gracza?

Najważniejszą sprawą w budowie każdego monitora jest rodzaj zastosowanej w nim matrycy. Znajdziemy różne typy matryc, mniej lub bardziej przydatne w czasie rozgrywki. Najtańsze i najczęściej używane to matryce TN. Ich zaletą jest szybkie odświeżanie prezentowanego obrazu. Dzięki temu, idealnie nadają się do rozgrywek dynamicznych – takich jak gry wyścigowe, walki lub rozgrywki online. Minusem tych matryc jest wąski kąt patrzenia.

Matryca IPS oferuje nieco bardziej rozbudowane możliwości. Prezentowany za jej pomocą obraz jest klarowny, wyrazisty, pełen szczegółów oraz nasycony barwami. Dlatego, świetnie nadaje się do gier strategicznych oraz RPG, w których szybkość odświeżania obrazu nie jest najważniejszym parametrem.

Monitory z matrycą VA lub MVA to kompromis pomiędzy parametrami dwóch poprzednich. Łączą takie pozytywne cechy jak: precyzyjna wyrazistość obrazu, wysoka częstotliwość odświeżania oraz szeroki kąt widzenia.

Elementy dodatkowe i ergonomiczne

Ponadto, warto upewnić się, czy w danym monitorze wykorzystano matrycę antyrefleksyjną bądź matową, zamiast ich błyszczących odpowiedników. Matryce takie nie odbijają światła, co ułatwia korzystanie z nich przy włączonym świetle – nawet gdy jest ono skierowane prosto na monitor.

Dobrze, jeśli wybierany przez nas monitor ma regulowane ustawienia wysokości oraz odchylenia ekranu. Dzięki temu, będziemy mogli dopasować jego ułożenie do wymogów rozgrywki. Warto też wybrać monitor z filtrem światła niebieskiego oraz redukcją zjawiska migotania. Monitory takie znajdziesz m.in. w ofercie: avpoint.pl.

Rozdzielczość i przekątna ekranu dla gracza

Rozdzielczość oznacza liczbę pikseli składających się na cały prezentowany obraz. Jest to niezwykle ważny parametr, który ma wpływ na przebieg rozgrywki oraz czerpaną z niej radość. Oczywiście – im większa rozdzielczość, tym lepszej jakości jest dany monitor.

Przekątna ekranu jest nie mniej ważna. Oznacza ona odległość pomiędzy przeciwległymi kątami. Nie wszystkie monitory są przy tym jednakowe – znajdziemy modele o różnym proporcjach pionu względem poziomu.

Szczególnie popularne wśród graczy są monitory panoramiczne. Ich zaletą jest szersze pole widzenia w porównaniu do zwykłych monitorów. Najczęściej, mają one proporcje 16:9 lub 16:10, co nadaje im prostokątny kształt.

Częstotliwość odświeżania – jaka najlepsza?

Niezwykle istotna w przypadku wielu rozgrywek jest częstotliwość odświeżania obrazu. Parametr ten wyrażany jest w Hz, a im wyższa jego wartość, tym lepiej. Po ekrany z wysokim poziomem odświeżania sięgają przede wszystkim amatorzy gier walki, sportowych oraz rozgrywek w czasie rzeczywistym.

W przypadku monitorów gejmingowych, warto wybierać urządzenia o współczynniku odświeżania nie mniej niż 75 Hz. By obraz był maksymalnie spójny oraz płynny, warto jednak sięgać po monitory z częstotliwością na poziomie 120-144 Hz. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here