Z jakich urządzeń powinna się składać sieć telewizji przemysłowej?

Telewizję przemysłową, czyli systemy CCTV, spotykamy przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej. Odpowiadają one za monitoring, czyli stanowią zabezpieczenie zarówno obiektów, jak i osób z nich korzystających. Z jakich urządzeń powinna się składać sieć telewizji przemysłowej? Czego nie może w niej zabraknąć, aby gwarantowała prawidłowe działanie i wspomniane bezpieczeństwo?

Rozbudowana sieć urządzeń

Kompletne systemy CCTV obejmują szereg urządzeń, które muszą ze sobą współpracować dla zagwarantowania prawidłowego działania całego systemu. Poza podstawowymi sprzętami, sieci tego typu mogą być rozbudowane. Wtedy to obejmują również np. inne produkty systemu zabezpieczeniowego czy rozmaite czujniki.

Co obowiązkowo musi się znaleźć w sieci telewizji przemysłowej? Przede wszystkim są to kamery do monitoringu. Przydaje się ponadto rejestrator kamer IP, który odpowiada za zapisywanie obrazu i dźwięku pochodzącego z wielu urządzeń. Wśród podstawowych sprzętów wymienia się także centralę alarmową oraz dysk twardy, który stanowi nośnik do zapisu plików wideo.

Niezbędne jest również okablowanie. Sprawnie działająca sieć telewizji przemysłowej powinna być dodatkowo wyposażona w zabezpieczenia, takie jak antyprzepięciowe.

Zastosowanie systemów CCTV

Głównym zadaniem systemów CCTV jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Monitorowanie, w zależności od potrzeb i rodzaju zastosowanego systemu, może odbywać się w sposób ciągły lub tylko w określonych sytuacjach, gdy np. dochodzi do określonego zdarzenia.

W grę wchodzi nie tylko zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi, potencjalnymi złodziejami czy włamywaczami. Dzięki takim systemom można szybko dostrzec, że wystąpiła awaria, rozwinął się pożar, co pozwala na natychmiastową reakcję. Tym samym chronione jest zdrowie, a nawet życie osób postronnych czy pracowników, można liczyć na zminimalizowanie strat i zabezpieczenie mienia.

Dla sprawnego działania całego systemu

Poprawność działania całego systemu telewizji przemysłowej związana jest w dużej mierze z jakością, trwałością i funkcjonalnością poszczególnych jej elementów. Nie bez znaczenia pozostaje sposób połączenia, a także sposób, w jaki są przesyłane i zapisywane dane. To jednak wciąż nie wszystko.

Nawet najlepszy i najbardziej rozbudowany system może ulec uszkodzeniu bądź awarii, jeśli i on nie zyska właściwej ochrony zewnętrznej. Do tego celu służą szafy rack, w których przechowuje się poszczególne urządzenia należące do tworzonych systemów. Warto zatem zapoznać się, czym jest szafa rack i jakie funkcje spełnia w sieci teleinformatycznej.

Dzięki temu uda się nie tylko stworzyć funkcjonalny system monitoringu, ale i zabezpieczyć go, aby zagwarantować jego poprawne działanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here