Czym jest technologia RFID

RFID jest skrótem angielskiej nazwy Radio-Frequency Identification, co w wolnym tłumaczeniu oznacza identyfikację za pomocą fal radiowych. Odczyt możliwy jest nawet z odległości kilkunastu metrów. Czym dokładnie jest technologia RFID i w jakich branżach się ją wykorzystuje?

Czym jest RFID?

RFID to nowoczesna technologia, która umożliwia odczytywanie tagów za pomocą fal radiowych. Tagi to niewielkich rozmiarów nośniki danych, przybierające różne formy i kształty. Mogą one być umieszczone w konkretnych pomieszczeniach, lecz również na kartach, które przekazywane są wybranym osobom. Do odczytywania tagów służą specjalne czytniki RFID, a więc urządzenia wyposażone w moduł transmisji radiowej. Coraz częściej korzysta się z urządzeń mobilnych, jednak mogą one mieć także formę stacjonarną. Obecnie technologia RFID z powodzeniem zastępuje kody kreskowe, umożliwiając wielokrotny zapis danych, a także dokonywanie wielu odczytów na sekundę. Jest ona wydajniejsza, lecz jednocześnie znacznie droższa we wdrożeniu.

Wykorzystanie technologii RFID

Obecnie technologia RFID wykorzystywana jest przez coraz więcej firm, pomimo stosunkowo wysokich kosztów wdrożenia. Wszystko dzięki doskonałej wydajności oraz automatyzacji, jaką można dzięki niej uzyskać. RFID wykorzystują takie branże, jak:

  • produkcja i przemysł,
  • handel,
  • logistyka i transport,
  • budownictwo.

Można skorzystać z niej również w kontekście nadawania dostępów poszczególnym pracownikom czy identyfikacji majątku, który w praktyce przypomina proces inwentaryzacji. Niemniej jednak dzięki RFID przebiega on znacznie szybciej i wymaga mniejszego zaangażowania ze strony pracowników, co generuje realne oszczędności. RFID wykorzystujemy również w smartfonach czy urządzeniach mobilnych, na przykład poprzez dokonywanie płatności bezdotykowych.

Technologia RFID- nasza przyszłość?

Technika fal radiowych staje się coraz popularniejsza zarówno wśród dużych, jak i mniejszych firm. Niesie ona za sobą wiele korzyści, między innymi zwiększając tempo dokonywania odczytów czy umożliwiając automatyzację pewnych najbardziej czasochłonnych procesów. Eksperci są zdania, że w przyszłości coraz więcej przedsiębiorców będzie w nią inwestować, chcąc postawić na innowacyjność i rozwój. Nawet stosunkowo wysokie koszty wdrożenia systemu zwracają się w krótkim czasie, po którego upływie możemy czerpać realne korzyści (także te natury finansowe) z zastosowania nowoczesnych technologii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here