Jak z pomysłem oświetlić schody domowe?

Oświetlenie schodów nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale również pomaga w budowaniu odpowiedniego nastroju. Lampki schodowe mogą pełnić funkcję dekoracyjną, jednak aby tak się stało, trzeba zwrócić uwagę na ich jakość i odpowiednie rozmieszczenie.

Gwarancja bezpieczeństwa

Większość osób rozważających zakup opraw schodowych kieruje się przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa. W końcu na schodach łatwo o wypadek, dlatego moc i wymiary lamp muszą być dobrane w taki sposób, aby zapewniać widoczność zarówno w ponury dzień, jak i ciemną nocą. Mimo wszystko lampki schodowe powinny charakteryzować się nieco mniejszym poziomem natężenia światła. Nie mogą oślepiać przechodzących osób, a jedynie stanowić subtelny, pomocniczy element wyposażenia.

Jak oświetlić schody z pomysłem? Przede wszystkim warto zastanowić się, czy wolimy oświetlenie górne, czy boczne. Drugie rozwiązanie jest obecnie bardzo modne i idealnie pasuje do tych wnętrz, w których sufit jest dość wysoki. Niewielkie lampki, tzw. oczka, umieszczone na dole ściany, np. co kilka stopni, prezentują się bardzo nowocześnie i stylowo. Oczka dostępne są w różnych kształtach, m.in. kwadratowych i okrągłych. Inną opcją jest montaż LED-ów pod schodami, jednak tutaj dużo zależy od ich formy i budowy.

Energooszczędne lampki LED

Zarówno projektanci wnętrz, jak i producenci, gorąco polecają zakup oświetlenia schodowego wykorzystującego energooszczędną technologię LED. Tego typu oprawy są wyjątkowo efektowne i atrakcyjne wizualnie. Co więcej, cechują się ogromną trwałością i zapewniają wspomnianą już oszczędność energii. Można dobierać je pod kątem nasycenia światła, co ma ogromne znaczenie w przypadku opraw schodowych, które nie mogą być zbyt intensywne.

LED-y pomagają w budowaniu przyjemnego nastroju i ciekawej, nowoczesnej estetyki. Dużą zaletą jest również ich żywotność – według zapewnień producentów, wybrane modele mogą działać nawet do kilkudziesięciu tysięcy godzin. Z czasem po prostu redukuje się ich jasność. Doskonale sprawdzają się jako oświetlenie dekoracyjne, dlatego tak często są wybierane właśnie na oprawy schodowe.

Szukaj rozwiązań wpisujących się w Twój gust

Oczywiście LED-y to nie jedyne rozwiązanie. W przypadku niektórych wnętrz, np. urządzonych w stylu retro, lepiej sprawdzą się klasyczne lampy wiszące lub plafony. Jednak w tym przypadku trzeba dobrać odpowiednie natężenie światła (nie może być ani zbyt słabe, ani zbyt mocne), oraz zadbać o jego właściwe rozproszenie na całej długości schodów. W przypadku oczek problem rozwiązuje się sam. Można umieścić je w dowolnym miejscu, tworząc oryginalne, najbardziej dogodne konfiguracje.

Wybierając oprawy schodowe, warto szukać produktów jak najwyższej jakości. W końcu takie lampy będą intensywnie użytkowane przez wiele kolejnych lat. W tym celu najlepiej postawić na internetowy sklep z oświetleniem posiadający w swojej ofercie sprawdzone, objęte gwarancją produkty. Modele sprzedawane w sieci często są również o wiele tańsze niż te ze sklepów stacjonarnych. Do efektywnego oświetlenia schodów potrzeba przynajmniej kilku modeli lampek, dlatego dobra cena również ma znaczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here