Drukarka do zdjęć

Dziś większość z nas w jakiejś części swojego życia funkcjonuje w rzeczywistości wirtualnej. Możemy tam zaspokoić wiele swoich potrzeb oraz w bardzo dużej mierze swoją ciekawość świata i ludzi. To w sieci możemy obejrzeć wymarzone przez nas miejsca wakacyjne i porównać propozycję biura podróży z naszymi oczekiwaniami. W sieci poszukamy przepisu na wymarzony posiłek i znajdziemy osoby o podobnych zainteresowaniach.

Czasem jednak obrazki na monitorze nie zaspokajają wszystkich naszych oczekiwań. Jeśli nawet chcemy je komuś pokazać, to zawsze znajdzie się ktoś na bakier ze znajomością zasad poruszania się po rzeczywistości wirtualnej i zażyczy sobie zdjęć i dokumentów w wersji papierowej.
Takie wymagania stawiają też często rozmaite urzędy i instytucje – począwszy od biura paszportowego – na orzeczniku ubezpieczeniowym kończąc.

Wtedy, aby przenieść nasze cyfrowe zdjęcia na papier, potrzebna będzie nam drukarka do zdjęć

Oczywiście nie zawsze musimy ją mieć na własność. Istnieją setki punktów, które za opłatą wydrukują potrzebne ci zdjęcie, w dowolnym rozmiarze i rozdzielczości.

Jeśli jednak potrzebujesz takich zdjęć w większej ilości warto pomyśleć o zakupie takiej drukarki. Jest to wskazane zwłaszcza wtedy, gdy twoje zdjęcia nie są ci potrzebna do wywieszenia w ramce w salonie, a raczej chciałbyś z nimi wystartować w jakimś konkursie, albo wówczas gdy jest to twój sposób zarabiania na życie. O zakupie takiej drukarki może tez pomyśleć ktoś, kto ma dzieci w wieku szkolnym i chciałby pomóc im realizować ich pasje artystyczno-literackie bądź naukowe.

zdjęcia

Niestety bardzo często opis parametrów takiej drukarki niewiele nam mówi. Oczywiście porównując poszczególne modle możemy (przynajmniej teoretycznie) określić, który z nich jest lepszy, a który gorszy. Ciężko jednak stwierdzić jaki poziom zdjęć będzie nam konkretnie potrzebny.

Najlepszą metodą wyboru drukarki do zdjęć jest jej samodzielne przetestowanie. Jeśli miałby to być wydatek poważnie obciążający nasz budżet, należałoby koniecznie spróbować wydrukować przynajmniej jedno zdjęcie wykonane przez nas, aby stwierdzić na jaki poziom zdjęć faktycznie możemy liczyć. Zdarza się bowiem – podobnie jak przy zakupie telewizorów plazmowych o wysokiej rozdzielczości – że drukarki drukują piękne zdjęcia, ale tylko wtedy gdy są one wykonane wysokiej jakości sprzętem i profesjonalnie obrobione w programach graficznych. Jakość gwałtownie spada, jeśli próbujemy wydrukować własne zdjęcia wykonane na potrzeby projektu matematycznego dla trzecioklasisty.

Oczywiście nie znaczy to, że jakoś tych zdjęć wpłynie zasadniczo na poziom projektu. Warto jednak wiedzieć, jaki jest stosunek jakości wydruku do ceny drukarki.
Zanim kupimy więc drukarkę dobrze jest przejrzeć dostępne modele na rynku i poczytać opinie użytkowników. Po wybraniu kilku z nich, w interesującym nas przedziale cenowym, należałoby sprawdzić, czy w którym z pobliskich punków posługują się tym właśnie modelem i obejrzeć wydruk wykonanego przez nas zdjęcia. Dopiero wówczas należałoby udać się do sklepu ze sprzętem komputerowym celem nabycia wybranego modelu.

Przy zakupie warto też wziąć po uwagę, że na rynku tego typu sprzętu dokonuje się ciągły, dynamiczny postęp. Oferowane sprzęty są coraz bardziej ekonomiczne – zarówno jeśli chodzi o cenę zakupu samego sprzętu jak i cenę materiałów eksploatacyjnych. Każdego roku wprowadza się na rynek wiele bardziej rozwiniętych technologicznie rozwiązań i należy dobrze przemyśleć czy warto wydać na tego typu sprzęt większą kwotę.

zdjęcia

Jeśli jednak decyzja już zapadła, pamiętajmy aby zawsze sprawdzić nie tylko cenę drukarki ale przed wszystkim ceny tonerów (zarówno oryginalnych jak i zamienników). Ważne jest też aby sprawdzić tempo drukowania oraz maksymalną rozdzielczość w jakiej możemy drukować. Dużym ułatwieniem będzie na pewno możliwość łączności bezprzewodowej oraz drukowania bezpośrednio z pamięci usb. Istotną informacją jest też pole jakie możemy zadrukować. Na rynku istnieją już drukarki umożliwiające drukowanie wybranych przez nas zdjęć bez białych ramek dookoła – co na pewno jest ich sporym atutem.

Jeśli chciałbyś drukować zdjęcia na potrzeby projektów lub o dużym potencjale artystycznym – ważną sprawą będzie też wierne odwzorowanie kolorów na wydruku.
Wszystko to należałoby sprawdzić podczas próbnych wydruków wykonanych jeszcze przed zakupem urządzenia.
Jeśli uda się nam znaleźć potrzebny sprzęt w dobrej cenie na pewno nie będziemy żałować czasu potrzebnego na jego wybranie i przetestowanie.
Ponieważ zakup drukarki do zdjęć może mieć duży wpływ na ocenę naszej pracy, warto poświęcić na to czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here