Jak zamontować TV na ścianie

Telewizory tak jak masa innych sprzętów elektronicznych idą z duchem czasu. Dawniej małe, ledwo dostrzegalne z dalszej odległości i w dodatku o niezbyt atrakcyjnych kształtach, a dziś… eleganckie, cienkie o coraz większej przekątnej. Nic dziwnego, że zaczęto je traktować nie tylko jako sprzęt użytkowy, ale również jako ekskluzywną ozdobę wnętrz. W związku z powyższym telewizory zamiast na małym stoliku zaczęto wieszać na ścianie.

Wiele osób, które dopiero wdrażają w mieszkaniu to nowoczesne rozwiązanie zastanawia się jak zamontować TV na ścianie? Czy zamontowany ekran, w który zainwestowali ciężko zarobione pieniądze nie runie na ziemię przy pierwszym wycieraniu kurzu? Na szczęście nie jest to skomplikowane działanie. Przed zabraniem się do pracy warto jednak wiedzieć jak powinien wyglądać przebieg takiej czynności i jakie elementy będą potrzebne.

Jak dobrać uchwyt do TV?

Do zamocowania TV na ścianie potrzebny jest odpowiedni uchwyt, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność i stał się jednym z niezbędnych elementów wchodzących w skład kina domowego. Gdy w naszej głowie pojawia się pytanie jak zamontować TV na ścianie, powinniśmy w pierwszej kolejności skupić się właśnie na uchwycie i na odpowienim jego dobraniu do konkratnego modelu TV. Na początek warto rozeznać się w temacie, poznać funkcje poszczególnych uchwytów i przede wszystkim zastanowić się jakie funkcje ma spełniać uchwyt po zawieszeniu na nim ekranu.

Podstawowy podział uchwytów:

Pierwszy rodzaj uchwytów to uchwyty stałe, które cechują się brakiem możliwości regulacji w górę i dół. Zamocowany ekran znajduje się w tym wypadku niezmiennie w jednej pozycji. Jest to dobra opcja dla osób zdecydowanych i nie wymagających, ale również doświadczonych. Montaż na takim uchwycie może sprawić trudności w uzyskaniu dobrych warunków odbioru. Zaletą tego typu uchwytów to, że idealnie wkomponowują się w przestrzeń między ekranem i ścianą pozostając tym samym niewidoczne. Są to również jedne z najtańszych uchwytów dostępnych na rynku.

TV na ścianie

Kolejny rodzaj to uchwyty uchylne, które charakteryzują się możliwością regulacji w płaszczyźnie pionowej. Przeważnie ograniczone są zakresem od -15 do 15 stopni, co w zupełności wystarcza na ustawienie TV pozycji dogodnej dla odbiorcy obrazu. Dzięki regulacji wzrasta również szansa na idealne dopasowanie wyrazistości obrazu oraz zmniejsza się trudność montażu. Elemeny te wykonane są z wytrzymałych materiałów a zatem można spokojnie powierzyć im rolę dźwigania drogiego sprzętu. Wygoda montażu oraz ustawienia rekompensuje nieco wyższą cenę od uchwytów stałych.

Trzeci rodzaj to uchwyty obrotowe, które umożliwiają regulację zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Pełną regulację wysokości oraz kątu obrotu instalowanego ekranu często dopełnia również możliwość ustawienia odległości telewizora od ściany. Te uchwyty sprawdzą się świetnie w miejscach niekonwencjonalnych i zrekompensują wyższą cenę funkcjonalnością i prostotą regulacji

Aby mieć pewność, że nasz telewizor nadaje się do zawieszenia na ścianie należy sprawdzić w specyfikacji technicznej informację o kompatybilności ze standardem VESA lub sprawdzić, czy posiada on otwory na śruby montażowe. Większość dostępnych na rynku TV jest przystosowana do montażu naściennego, jednak w starszych wersjach zdarzają się modele nie nadające się do tego typu działań. Jeżeli stwierdzimy już, że nasz ekran można zawiesić na ścianie należy dobrać odpowiedni uchwyt biorąc pod uwagę rozstaw otworów montażowych oraz wagę ekranu.

tv w salonie

Są to najważniejsze parametry techniczne, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu uchwytu. Waga odpowiednio dobrana do udźwigu uchwytu zapewnia bezpieczeństwo mocowanego ekranu, co pozwala wyeliminować ryzyko upadku oraz uszkodzenia telewizora. Rozstaw otworów montażowych w większości płaskich TV jest zgodny ze standardem VESA, jednak można też trafić na rozstaw niestandardowy co nieco utrudnia dobranie odpowiedniego uchwytu. Ramiona uchwytu montażowego powinny mieć taki sam rozstaw jak otwory na śruby z tyłu TV. Kolejną rzeczą ważną przy wyborze jest typ funkcjonalności jaki chcemy uzyskać, czyli przede wszystkim obrotowość uchwytu.

Kiedy mamy już uchwyt i przechodzimy do właściwego działania należy pamiętać o zachowaniu dużej ostrożności oraz precyzyjnym wykonywaniu działań. Po wyznaczeniu miejsca odpowiedniego na powieszenie TV zaznaczamy i wywiercamy otwory na śruby, wkładając w nie kołki rozporowe. Następnie przykręcamy uchwyt do ściany, a na końcu przykręcamy TV do uchwytu pamiętając o dokładnym dokręceniu śrub. Telewizor na ścianie będzie funkcjonalnym, świetnym dodatkiem do wnętrza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here