Wydajny laptop

Aktualnie już prawie nikt nie potrafi sobie wyobrazić życia bez używania komputera. Komputerów używamy do sprawdzania najnowszych wiadomości, kontaktu ze znajomymi graniu w najnowsze gry, jak i te starsze oglądaniu filmów seriali czy nawet nauce i pracy.

Problem pojawia się, gdy musimy na dłużej opuścić nasze miejsce zamieszkania lub dużo podróżujemy, wtedy kłopotem jest zabranie ze sobą, dużego często ciężkiego komputera nie mówiąc już o innych niezbędnych akcesoriach takich jak monitor myszka czy klawiatura w takich wypadkach niezbędne jest wyposażenie się w wydajny laptop.

Na rynku istnieje ogromny wybór modeli z przeróżnymi parametrami zapewniającymi różną wydajność, tak na przykład dobry laptop do granie w najnowsze gry powinien posiadać przynajmniej, osiem GB ramu oraz procesor 8 generacji przykładowo intel core i7-8550u i oczywiście dobrą kartę graficzną niestety jest to duży wydatek sięgający nawet kilku tysięcy zł z kolei laptopowi służącemu tylko do pracy czy oglądania filmów i seriali wystarczy tylko 4 GB ramy i choć wydaje się, to dużo jak na sprzęt, który będzie służyć wyłącznie do pracy biurowej tak trzeba zauważyć, że przykładowo najpopularniejsza przeglądarka, która niewątpliwie jest chrome, uwielbia zajmować dużą ilość pamięci ram dlatego, by uniknąć przycinek i innych nie dogodności warto zainwestować w większą ilość Ramy.

mały laptop

Takie laptopy nie wymagają też potężnej karty graficznej i procesora dla tego ich koszt często jest dużo tańszy od laptopa stworzonego specjalnie na potrzeby gracy. Przy wyborze dobrego laptopa warto sprawdzić pojemność baterii i obliczyć lub zapytać się specjalisty ile jesteście w stanie pracować na jednym ładowaniu, oczywiście wartości te będą podane w przybliżeniu, gdyż czas pracy na jednym ładowaniu zależny jest od wielu czynników, takich jak na przykład jasność ekrany czy wykonywane na nim funkcji tak na przykład dużo szybciej rozładuje nam się laptop, gdy zamiast uzupełniać tabele w excelu będzie grać w nowe wymagające gry taki jak Battlefield 5 czy call of duty black ops 4 z kolej gry mające kilka lat na koncie i mniejsze wymagania sprzętowa takie jak na przykład Mount & Blade z roku 2010 po mimo że również przyspieszy utratę baterii to w znacznie mniejszym stopniu niż nowe super hity.

Należy się też zastanowić nad systemem operacyjnym zainstalowanym na danym urządzeniu, gdyż po mimo że aktualnie najpopularniejszy i najczęściej spotykanym system na nowych urządzenia jest Windows 10, tak nie jest to jedyny stosowany system i tak można spotkać starsze modele z bardzo popularnym Windowsem 7, jak i mocno udziwnionym Windowsem 8, który stara się, używać dotykowych ekranów poszczególnych modeli laptopów zmieniając komputer w dziwną hybrydę laptopa i tabletu.

Warto też pamiętać, że wiele z nowszych modeli zrezygnowało z napędu CD co sprawie że na takich urządzeniach, nie będziemy w staniu uruchomić programu z płyty. Również ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na wygodę naszego korzystania z sprzętu, jest wielkość i rozdzielczość ekranu, czym większa tym oczywiście jesteśmy w stanie zauważyć większość ilość szczegółów, niestety efektem ubocznym stosowaniu dużych ekranów w laptopach jest między innymi większy rozmiar laptopu większa waga i co oczywiste również większa jest cena takiego sprzętu.

laptop

Ze względu na dużą cenę nowego laptopa warto jest, rozważyć kupno używanego modelu, który często jest znacząco tańszy pomimo świetnych parametrów i dobrego stanu technicznego. Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie używanego laptopa to między innymi okres, w którym laptop w stosowany, gdyż niestety, ale akumulatory w laptopach traczom moc z każdym ładowaniem dla tego akumulator takiego używanego laptopa często może nadawać się już tylko do wymiany.

Innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwag to rozmiar i rodzaj dysku, które dzielą się na dyski Dysk półprzewodnikowy, czyli SSD (od ang. solid-state drive) są to urządzenie pamięci masowej zbudowane w oparciu o pamięć flash charakteryzują się dużą szybszą możliwością odczytu danych, co znacząco zmniejsza czas potrzebny d włączanie się Windowsa, jak i uruchamiania programów niestety dyski te są dużo droższe od dysków twardych (od ang. hard disk drive), który można kupić dosłownie za grosze. Jeśli już zdecydowaliśmy się na rodzaj dysku, należy zastanowić się na jego wielkością, bo tak na przykład w czas, gdy najnowsze gry ważą, nawet do 100gb to dysk 250gb będzie stanowczo za mało dla gracza, ale wystarczający do osoby, która z komputera korzysta jedyni w celach służbowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here