jak wybrać dobrą pralkę

Postęp technologiczny nie dotyczy wyłącznie gadżetów elektronicznych, sprzętu związanego z wideo, fotografią czy odtwarzaniem muzyki. Również tak trywialne rzeczy jak pralka, lodówka czy zmywarka, posiada obecnie na tyle dużo rozbudowanych funkcji, że czasami ciężko wybrać najlepszy sprzęt.

Skupiając się na pralkach – jak wybrać dobrą pralkę? Przede wszystkim – skupić się na podstawach. A więc będą to takie parametry jak: klasa energetyczna, wsad, pobór wody, efektywność prania czy kultura pracy. Poniżej zostaną przedstawione skrótowo opisy poszczególnych parametrów.

Klasa energetyczna

Każdy sprzęt AGD musi być odpowiednio oznaczony pod względem pobieranej energii do pracy. Oznacza to, że na takim sprzęcie odnajdziemy oznaczenia od liter A+++ do D. Co oznaczają litery? Klasa A+++ oznacza największą efektywność energetyczną, a więc najmniejszy pobór prądu. Klasa D oznacza efektywność najniższą – taka pralka pobierze zdecydowanie więcej mocy niż inne. Zakup sprzętu klasy A+++ wiąże się oczywiście z większym wydatkiem, jednak dość szybko zwróci się on w postaci niższych rachunków za prąd.

Wsad

Właściwie należy uznać za najważniejszy parametr każdej pralki. Wsad oznacza ile (w kilogramach) ubrań będziemy mogli zmieścić w pralce. Wielkość wsadu uzależniona jest przede wszystkim od wielkości rodziny. Więcej miejsca będziemy potrzebować dla rodziny 2+2 czy 2+3, niż dla osoby samotnej czy dwóch osób. Na rynku dostępne są pralki o wsadach od 2 do nawet 12kg. Przyjmuje się, że osoba samotna lub para mieszkająca w małym mieszkaniu powinna kupić pralkę z wsadem do 5kg. Większe rodziny do 7. Pralki o największej pojemności przeznaczone są głównie do prowadzonej działalności gospodarczej.

jak wybrać pralkę

Pobór wody

Istotny element z punktu widzenia ekologii i domowych finansów. Pralka o niewielkim zużyciu może być oszczędniejsza niż inne. Średnią wartość poboru wody szacuje się na poziomi 9000 litrów rocznie (około 200 cykli prań w 60 stopniach).

Efektywność prania

Zastanawiając się jak wybrać dobrą pralkę, należy zwrócić również uwagę na efektywność prania. Oznacza to ni mniej, ni więcej – jak dobrze dana pralka zmywa brud. Tak jak w przypadku klasy energetycznej, producenci zobowiązani są do stosowania odpowiednich oznaczeń. W tym przypadku pralka o klasie A+++ oznacza najwyższą efektywność prania, pralki o klasie G najniższą. Podobnie jak w przypadku poboru energii, tak i w efektywności prania – im wyższa efektywność, tym wyższa cena.

Kultura pracy

Element, który jest istotny z punktu widzenia komfortu. Kultura pracy oznacza poziom hałasu z jakim pracuje pralka. Średnio przyjmuje się, że pralka nie powinna przekraczać 50 dB podczas prania, oraz 70 dB podczas wirowania. Wyższy poziom hałasu może przeszkadzać w codziennych czynnościach, czy w ogóle w funkcjonowaniu w okolicy pomieszczenia z pralką.

Do omówienia pozostały jeszcze kwestie związane z rodzajem pralki – czy wirnikowa czy automatyczna. Są to przede wszystkim kwestie gustu, a więc indywidualna rzecz każdego użytkownika i choć obecnie w sprzedaży znajdują się głównie pralki bębnowe automatyczne – wciąż można zakupić pralki wirnikowe. Ponadto, również kwestią gustu jest wybór sposobu ładowania prania (od góry czy z boku). Oczywiście, znaleźć można mieszkania, w których ładowanie od góry będzie niezbędne i tutaj niestety gust w niczym nie pomoże.

pralka

Ostatnią kwestią, dotychczas nieporuszoną, jest kwestia dodatkowych funkcji w pralkach. Podobnie jak w innych urządzeniach AGD, również pralki przeszły swego rodzaju rewolucję z tym związaną. Obecnie można kupić pralki z cyfrowymi wyświetlaczami, zarządzanymi przez aplikacje, nad którymi nadzór można mieć z poziomu telefonu. Są to obecnie rozwiązania bardziej gadżeciarskie aniżeli praktyczne, jednak dla fanów wszelkiego rodzaju nowinek technicznych – z pewnością mogą okazać się gratką. Oczywiście, za odpowiednią opłatą.

Problem jak wybrać dobrą pralkę powinien ograniczyć się do precyzyjnego określenia własnych potrzeb: jak dużo prania robimy, ile chcemy przy tym wykorzystać energii elektrycznej i wody, czy nie chcemy być zmuszani do ponownego prania, bo pralka nie poradziła sobie z pierwotnym brudem, czy jesteśmy w stanie zaakceptować nieco wyższy hałas, ale przy dokładniejszym i czystszym ekologicznie praniu.

Określając te parametry, można zastanowić się jeszcze czy nasza pralka powinna mieć dodatkowe funkcje, czy chcemy pralkę wirnikową czy automatyczną, czy pranie chcemy ładować od góry czy z boku. Odpowiadając na te pytania odnajdziemy pralkę idealnie skrojoną pod nasze potrzeby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here