Wybór lustrzanki cyfrowej

W dzisiejszych czasach, mamy nieograniczony dostęp do przeróżnych sprzętów, dzięki olbrzymiej ich świetnej dostępności w sklepach stacjonarnych, lub internetowych. Jeśli zatem planujemy zakup aparatu fotograficznego, z pewnością nie będziemy mieć problemu z jego odnalezieniem. Dzisiaj możemy kupić dosłownie każdy model praktycznie od ręki. W wyborze powinniśmy kierować się tym, do jakich celów będziemy używać swojej lustrzanki, oraz tym jakie fundusze posiadamy do wydania.

Jeśli zatem jesteśmy początkującymi fotografami i używać naszego sprzętu będziemy raczej do celów amatorskich to w naprawdę fajnej cenie znajdziemy aparat, który posłuży nam na długie lata, a jego jakość będzie naprawdę wysoka. Dodatkowo dzisiaj nie potrzebujemy już posiadać specjalistycznej wiedzy w momencie zakupu takiego sprzętu, ponieważ wybierając znanych producentów, na pewno w danej kwocie jaką dysponujemy na pewno dostaniemy coś co spełni nasze oczekiwania.

Dzisiaj na rynku po prostu nie ma już słabego sprzętu, dlatego na pewno nasze pieniądze będą wydane w słuszny sposób. Jeśli jednak mamy wątpliwości, czym kierować się przy zakupie lustrzanki to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na niektóre parametry. Rozdzielczość matrycy, ten parametr odgrywa kluczową rolę w tym, jak bardzo realistycznie będą wychodziły nasze zdjęcia. Im większa rozdzielczość, tym większe odwzorowanie szczegółów na naszych fotkach.

lustrzanka cyfrowa

Pamiętajmy jednak, że do zwykłego amatorskiego fotografowania nie musimy poszukiwać wielkich liczb megapikseli. Nam w zupełności wystarczy liczba oscylująca wokół ich dwudziestu. Dodatkowa rozdzielczość nada nam się w druku wielkoformatowych zdjęć na papierze, typu banery reklamowe. Zatem, jeśli nie planujemy takich zdjęć, nie musimy przepłacać za dodatkową rozdzielczość matrycy. Jednym z najważniejszych aspektów na jakie powinniśmy zwrócić jednak uwagę to czułość ISO w naszych lustrzankach. Jej zakres odpowiada za to ile światła dostaje się do naszej matrycy.

Analogicznie, im większa jej wartość, tym pozwala to nam na robienie zdjęć w miejscach z gorszym dostępem do światła. Musimy jednak pamiętać, że im większą czułość w naszym aparacie ustawimy, tym więcej szumów na zdjęciu uzyskamy. Dlatego powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy oprócz wysokiego ISO nasz aparat oferuje nam jeszcze redukcję szumów. Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór lustrzanki cyfrowej, powinniśmy dodatkowo sprawdzić, czy posiadać ona będzie stabilizację obrazu.

Czasami w starszych lustrzankach zdarzało się, że zdjęcia wychodziły nieostre, poruszone, lub zamazane. Zazwyczaj zdarzało się to podczas wykonywania zdjęć w gorszych warunkach. Dzisiejsze aparaty oferują stabilizacje obrazu zarówno w samym aparacie jak i obiektywie. Znacząco lepszą opcją, będzie ta pierwsza, ponieważ w przyszłości, gdy będziemy kupować nowy obiektyw, będziemy mogli wybierać również w ich starszych modelach, bez stabilizacji.

Zatem, będziemy mieć zdecydowanie większe możliwości wyboru. Jednocześnie, niestety, ale stabilizacja w samym aparacie jest stosunkowo dużo droższa, niż ta umieszczona w obiektywach. Jednak, jeśli już wydajemy określoną sumę pieniędzy, warto byłoby jednak zadbać, by taki parametr w aparacie jednak posiadać. Nasze zdjęcia dzięki temu zdecydowanie zyskają na jakości, a my podczas oglądania zdjęć z wakacji, na pewno nie rozczarujemy się rozmazanymi zdjęciami. Dodatkowo dziś aparaty posiadają wbudowane wyświetlacze, dzięki którym na bieżąco możemy ocenić nasze wykonane zdjęcia.

lustrzanka

Pozwoli nam to zatem zdecydować, czy nasza fotka się udała, czy jednak musimy ją poprawić z jakiegoś powodu. Tutaj też mamy do czynienia z pojęciem rozdzielczości, im większa rozdzielczość, tym lepiej będziemy w stanie ocenić jakość naszych zdjęć. Dodatkowo, możemy zdecydować się na większe, lub mniejsze wyświetlacze. Pamiętajmy jednak, że im większa przekątna ekranu, tym większy pobór energii, co oznacza, że nasze baterie rozładują się zdecydowanie szybciej, niż przy jego mniejszym odpowiedniku.

Dzisiaj na rynku aparatów, mamy również do wyboru ekrany wysuwane, przekręcane co ułatwi nam wykonanie niektórych zdjęć w trudnych pozycjach. Szczególnie przyda się to nam podczas fotografowania w trybie mikro. Pamiętajmy również o tym, aby podczas wybierania naszej przyszłej lustrzanki zastanowić się nad tak nieoczywistym parametrem, jak jego wielkość. Jeśli lubimy często podróżować, lub urządzać wycieczki piesze, to znacznie łatwiej będzie nam zabrać ze sobą dużo mniejszy aparat, niż ten wyposażony w olbrzymią obudowę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLaptop czy tablet
Następny artykułWydajny laptop

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here