laptop

Wielu z was się zastanawia, jaki będzie uniwersalny laptop do domu?

Podstawowym parametrem wyboru zapewne będzie matryca tutaj rozsądnym minimum jest 15 cali ale 17 cali tez nie będzie opcją złą.

Trzeba się też zastanowić do czego laptop będzie głównie służył. Jeśli mamy na myśli, iż będzie on domowym centrum rozrywki i od czasu do czasu będziemy korzystać z gier, racjonalnym wyborem pamięci będzie wtedy minimum 6 GB. Komputer zadowoli nas wtedy pod względem wydajności w grach i aplikacjach, a żaden film czy projekt nie będzie się zacinał ani długo wczytywał danych.

Następnym ważnym elementem jest procesor, tutaj w grę wchodzi raczej tylko Intel (i5 albo i7 siódmej lub wyższej generacji). Odradzam kupowanie laptopa do domu z procesorami AMD lub innymi. Komputer bardzo szybko się nagrzewa i będzie nam po pewnym czasie zwalniać. Kolejną ważna częścią laptopa jest dysk twardy, tutaj spekulacje są rożne, albo wybierzemy super szybki dysk SSD o mniejszej pojemności, albo zwykły dysk o większej pojemności.

Wybór jest dosyć łatwy, ponieważ należy się zastanowić co będziemy przechowywać na dysku twardym naszego domowego laptopa. Jeśli to ma być komputer do filmów i gier, może warto jest wybrać szybki dysk SSD, a większość plików trzymać na dysku zewnętrznym. Ważnym elementem jest też nagłośnienie laptopa oraz klawiatura. Moim zdaniem większość modeli powyżej dwóch tysięcy złotych posiada oddzielną klawiaturę numeryczną, która bardzo ułatwia nam pracę w programach biurowych typu arkusz kalkulacyjny ( w grach jest to lepsza forma klawiatury np. do chodzenia klawisze 8,4,6,2).

Uniwersalny laptop do domu

Zwracając uwagę na zakup naszego pierwszego laptopa, miejmy na uwadze liczbę wejść i wyjść z urządzenia. 3 porty USB to teraz rozsądne minimum. Bateria w naszym laptopie nie musi być super mocna, polecam nawet wyjąć ją w ogóle i schować do opakowania lub do lodówki (by nie traciła na swej pojemności). Nasz domowy laptop będzie raczej pracował pod stałym źródłem zasilania i nie będzie konieczne używanie baterii. Większość modeli powyżej 2 tysięcy złotych będzie posiadało dobre głośniki, choć i tak pewnie laptop zostanie podłączony poprzez HDMI do telewizora bądź kina domowego.

Warto zainwestować od razu w bezprzewodową myszkę – znacznie ułatwi nam to pracę. Ponad 80 procent laptopów sprzedawanych w sklepach i marketach posiada własną partycje RECOVERY oznacza to iż w ukrytej części dysku jest zainstalowany system operacyjny zazwyczaj Windows 10. Jako iż ma to być komputer domowy odradzam kupowanie drogich AirBooków i innych wynalazków z logiem jabłka. Myślę także że po takiego laptopa warto udać się z kimś doświadczonym, kto trochę choć się na tym zna – zawsze doradzi. Nie warto natomiast kupować do domu laptopa, który kosztuje 5000 czy 6 tyś zł. Nie zostanie wykorzystana nawet w połowie jego moc a rachunki za prąd się znacznie mogą zwiększyć.

Zwracajmy też uwagę na jakość wykonania obudowy i matrycy, wszystko powinno być dobrze spasowane i nie trzeszczeć pod naciskiem. Wszystkie urządzenia mają też wbudowane nagrywarki DVD. Zwracajmy uwagę czy zamiast niej nie jest zamontowana dodatkowa karta graficzna albo inny dysk, utrudni nam to instalacje programów i zwiększy koszty zakupu urządzenia przenośnego do odtwarzania płyt. Nie warto też kupować laptopa poniżej tysiąca złotych w jakiejś super promocji w markecie, zazwyczaj jest to najniższej klasy urządzenie z zintegrowaną grafiką i kartą dźwiękowa które nie posłuży nam za długo, a możemy mieć nawet problem z odtworzeniem filmu.

laptop do domu

Urządzenia takie bardzo często się trafiają nawet w takich marketach jak Biedronka czy Auchan. Niewiadomy producent procesora i grafiki znacznie utrudni nam codzienne użytkowanie sprzętu w domu. Włączenia jakiejś gry może okazać się nie możliwe. Dochodzą do tego jeszcze problemy z gwarancja takiego urządzenia i serwisem. Lepiej jest wydać nawet te kilkaset złotych więcej, a mieć sprawnego laptopa, który posłuży nam kilka lat.

Podeście iż kupie lepszego za 6000 zł i będę miał kilka lat spokoju, też nie ma większego sensu. W dzisiejszych czasach technika idzie tak do przodu iż wydanie takiej kwoty na urządzenie mające pracować w domu jest bardzo ryzykowne. Rok lub krócej po zakupie laptopa za taką kwotę będzie on posiadał parametry urządzenia, które kupimy za 2000 zł. Postęp technologiczny jest bardzo duży i trzeba niestety się z tym liczyć.

Starajmy się naszego laptopa do domu nie kupować używanego, może nam to przysporzyć dodatkowych kłopotów z serwisem i oprogramowaniem. Wszak do końca nie wiemy w jakich warunkach użytkował go poprzedni właściciel i co laptop już przeszedł. Mam nadzieję iż artykuł okazał się pomocny i ułatwi wam kupno wymarzonego laptopa do domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here