Telewizor

W dzisiejszych czasach telewizor w domach zajmuje centralne miejsce w naszych salonach, a my traktujemy go jako centrum rozrywki. Dzisiaj takie urządzenia nie służą już tylko do oglądania telewizji, ale również posiadają dużo udogodnień, które potrafią zająć nam czas podczas chłodnych, zimowych wieczorów. W momencie, w którym decydujemy zmienić się nasz przestarzały sprzęt, na coś świeżego, stajemy przed wieloma wyborami. Musimy zdecydować się na to, jaką matrycę chcemy posiadać, jaki typ smart tv, oraz jakie dodatkowe wejścia ma mieć w swoim wyposażeniu.

Wszelkie te zagadnienia dla osób nie będących aktualnie na czasie, mogą przyprawić o ból głowy. Musimy zatem poznać wszelkie możliwości, żeby mądrze rozdysponować swoimi pieniędzmi. Po skończonej lekturze każdy z nas będzie mógł wybrać sprzęt dostosowany do swoich potrzeb. Kupując telewizor przede wszystkim musimy wybrać najrozsądniejszy dla nas typ matrycy. Poznajmy zatem jego zalety i wady. Dzisiaj najpopularniejszym rodzajem wyświetlacza, będzie posiadacz technologi OLED. Wykorzystuje ona technologię z diodami organicznymi.

Dzięki temu będziemy mieli w swoich telewizorach bardzo żywe oraz doskonale odzwierciedlone kolory, wspaniałą głębię czerni, oraz praktycznie nieskończony kontrast. Dodatkowo, oglądając telewizję pod kątem, nie utracimy jakości naszego obrazu. Nie musimy zatem ustawiać się z fotelem na wprost naszych urządzeń.

Minusem takiego rozwiązania jest to, że taka technologia na dzień dzisiejszy jest znacznie droższa od innych, dodatkowo występuje tylko w telewizorach o bardzo dużej przekątnej ekranu. Musimy również liczyć się z trwałością diody organicznej, potrafią się one niestety wypalać, co oznacza, że nasz sprzęt może ukończyć swoje działanie dużo wcześniej, niż byśmy tego chcieli.

Telewizor z wbudowanym tunerem i DVD

Starsza, lecz dużo częściej spotykana matryca to LCD lub LED

Tutaj niestety jesteśmy narażeni już na dużo niższą głębie czerni, niższym kontrastem, oraz utracimy jakość kolorów, podczas oglądania telewizji pod kątem. Jednak takie telewizory mają dużo szerszą ofertę i mamy tutaj do wyboru już ekrany o dużej, średniej, lub małej przekątnej ekranu. Również znajdziemy je w przeróżnych konfiguracjach cenowych. Te droższe rozwiązania posiadać będą już dużo lepszą jakość obrazu. Zastosowanie zwykłej diody LED cechuje się również dużo większą trwałością, ponieważ nie spotykamy się już tutaj z efektem wypalania.

To świadczy o tym, że nasz telewizor posłuży nam na dużo dłużej niż z technologią z wykorzystaniem diody organicznej. Na rynku możemy również spotkać telewizory QLED. Posiadają one w swoim rozwiązaniu kropki kwantowe, które oferują trochę lepszą jakość niż te w technologii LED. Na podium jednak zajmują one dopiero drugie miejsce. Dodatkowo staniemy również przed wyborem optymalnej dla nas rozdzielczości ekranu. Tutaj staniemy przed wyborem między telewizorami FulL HD, lub UltraHD zwanej czasami również jako 4K.

 

Im większa rozdzielczość ekranu, tym lepiej wyświetlane będą na nim szczegóły. Najlepszym więc rozwiązaniem będzie ta ostatnia opcja. Jednak pamiętajmy, że sam sygnał telewizyjny nie jest nadawany w tak bogatej rozdzielczości, więc jeśli telewizor ma nam służyć wyłącznie do tego celu to nie musimy przepłacać. Jeśli jednak będziemy oglądać na nim filmy w wysokiej rozdzielczości, lub podłączać do niego naszą konsolę do gier, jak najbardziej powinniśmy dołożyć te parę złotych dla dodatkowych wrażeń. Dla graczy telewizor z wbudowanym tunerem i dvd będzie najlepszym wyborem. Następnym aspektem, nad którym będziemy musieli zastanowić się przy zakupie telewizora, będzie wielkość jego przekątnej ekranu.

Telewizor z wbudowanym tunerem

Tutaj nie ma żadnej filozofii i im większy rozmiar tym lepiej. Oczywiście, jeśli nasz pokój posiada dwa metry szerokości, to nie przesadzajmy, jednak w salonie z prawdziwego zdarzenia musimy posiadać po prostu konkretny rozmiar telewizora. Sklepy stacjonarne, lub te internetowe posiadają również w swojej ofercie telewizory z zakrzywionym ekranem. Takie rozwiązanie stosuje się poprzez dostosowanie wyświetlacza do krzywizny oka.

Powoduje to dużo lepsze wrażenia z oglądania produkcji, jednak posiada to jedną, bardzo istotną wadę. Jeśli siedzimy centralnie na środku takiego telewizora, to poczujemy jak świetnym jest to rozwiązaniem. Jednocześnie posiadając gości, którzy zajmą swoje miejsca znacznie z boku ekranu, na pewno nie podzielą naszych odczuć. Musimy zatem zastanowić się, czy na pewno taka technologia będzie dla nas odpowiednia i czy nie warto jednak byłoby odmówić sobie takiego zastosowania i wybrać standardowy, płaski ekran o dużej przekątnej ekranu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here