Telewizor OLED

Dzisiejsze telewizory, znacznie różnią się od tego, co w swoich ofertach posiadały sklepy jeszcze kilka lat temu. Skończyły się już czasy, w których telewizory posiadały tylko funkcję oglądania telewizji. Dzisiaj na naszych wielkich ekranach mamy dostęp do tak zwanego Smart Tv. Dzięki czemu, możemy na nich korzystać z wbudowanej przeglądarki internetowej, instalować aplikacje, a czasami nawet grać w gry za pośrednictwem naszych pilotów. Dostęp do serwisu youtube do już praktycznie coś, co znajdziemy na każdym nowoczesnym telewizorze.

Niektóre z nich posiadają nawet zainstalowane systemu Android, takie jak w naszych telefonach. Dzisiaj jeśli chcemy domownikom pokazać coś co posiadamy na naszych telefonach, wystarczy, że dzięki jednemu kliknięciu połączymy się z telewizorem i przerzucimy to na duży ekran. Jest to dla nas bardzo wygodne rozwiązanie, nie musimy już zatem nigdy więcej podpinać naszego telefonu do telewizora kablem USB. Różni producenci oferują różne rozwiązania w naszych sprzętach. Różnice w cenie wynikają z technologi jaka jest w nich udostępniona.

Przede wszystkim przy zakupie nowego telewizora powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaka została w nich zamontowana matryca. Na pewno zwróciliśmy już uwagę na to, że za technologię OLED zapłacimy dużo więcej pieniędzy niż za zwykłe LCD. Jednak jaka w tym jest różnica i czy na pewno warto za to przepłacać? Okazuje się, że tak, jakość wyświetlanego obrazu, znacznie będzie się różnił w zależności od matrycy wbudowanej w środku naszego telewizora i jest to zauważalne gołym okiem. Zatem, powoli odchodzi się od zwykłych matryc, na rzecz tych znacznie droższych, ale za to dużo bardziej wydajnych.

Telewizor OLED czy QLED to dużo lepsze rozwiązanie technologiczne, niż zwykłe LCD

pilot do tv

Powinniśmy zatem poznać różnicę w ich działaniu, aby samemu wyciągnąć odpowiednie wnioski na ich temat. Zacznijmy jednak od podstaw i dowiedzmy się co to tak naprawdę oznacza, że nasz telewizor posiada matrycę OLED. Jest to technologia, w której wyświetlacze wyposażone są w diody Led wytworzone ze związków organicznych. Od tego też powstał ich przedrostek „o”. Takie właśnie diody nie potrzebują wykorzystywać dodatkowego podświetlenia i wytwarzają światło samodzielnie, to sprawia, że każdy piksel działa samoistnie.

Wpływa to doskonale na kontrast naszych telewizorów, a co za tym idzie na to, że kolory są żywe i wiernie odwzorowane, oraz posiadają bardzo głęboką czerń. Dodatkowo, telewizory wyposażone w technologię OLED posiadają bardzo krótki czas reakcji, co dla osób korzystających z takich urządzeń do gier będzie doskonałą opcją zakupu. Oprócz tego, przypomnijmy sobie jak źle oglądało się telewizję na naszym sprzęcie wyposażonym w wyświetlacz LCD. Okazywało się bowiem, że, gdy patrzyliśmy na takie ekrany pod kątem, traciły one swoje kolory. Wymuszało to zatem w nas siedzenie na samym środku ekranu.

Nie było to zbyt wygodne w momencie, kiedy oglądaliśmy tv poruszając się jednocześnie po mieszkaniu. Niestety, takie matryce nie są pozbawione wad i jeśli zdecydujemy się na zakup takiego telewizora, musimy być przygotowani na to, że są one dużo droższe niż normalne. Oznacza to, że w cenie dużo większego telewizora z technologią LCD, kupimy telewizor OLED ze znacznie mniejszą przekątną. Czasami również słyszy się o tym, że urządzenia wyposażone w tę drugą matrycę ulegają znacznie szybszemu wypaleniu.

Telewizor OLED czy QLED

Okazać się może, że tak doskonała technologia może odmówić nam posłuszeństwa dużo szybciej niż inne. Jeśli zatem zagłębimy się w technologie występujące w telewizorach bezpośrednio przed ich zakupem, możemy zauważyć, że występuje jeszcze jeden typ matrycy nazywany QLED. Mogłoby się wydawać, że literka „q” występuję tutaj z powodu jeszcze lepszej jakości niż OLED, jednak nie dokładnie o to w tym chodzi. Technologia którą właśnie omawiamy, to takie LCD, lecz znacznie wyższej klasy. Jest to być może złoty środek dla nowych nabywców telewizorów.

Ta technologia oferuje dużo lepsze kolory niż zwykłe LCD, a także znacznie lepszy kontrast. Dodatkowo, nie występuję tutaj efekt wypalania jak w technologi wykorzystującej diody organiczne. Oznacza to dużo bardziej zwiększoną żywotność, przy zachowaniu dość przyzwoitej jakości obrazu. Być może nie posiada on tak głębokiej czerni jak w technologii organicznej, jednak ich cena zdecydowanie będzie atrakcyjniejsza. Jeśli zatem posiadamy ograniczony budżet, a chcemy posiadać naprawdę przyzwoity sprzęt w dość dużym rozmiarze, możemy zastanowić się, czy nie będzie to dla nas idealnym, złotym środkiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here