Rozdzielczości, jasność, kontrast – najważniejsze parametry przy wyborze projektora

Projektory w wielu domach zastępują telewizory. Można dzięki tym urządzeniem obejrzeć sobie film na większym ekranie niż na telewizorze. Będziemy się wtedy czuć jak w kinie i właśnie na tym nam zależy. Dobre nagłośnienie i dobre parametry projektora dadzą bardzo dobre efekty, na których nam zależy. Projektor idealnie spełnia się również w firmach gdzie można pokazywać prezentacje.

Zanim jednak zakupimy takie urządzenie trzeba będzie się zastanowić nad parametrami, bo przecież nie wybierzemy czegoś o słabej rozdzielczości, kontraście czy jasności. To wszystko trzeba w odpowiedni sposób dopasować do swoich wymagań, a wtedy w stu procentach będziemy zadowoleni z zakupionego urządzenia. Nawet, jeśli wydamy na nie więcej pieniędzy to nam się to opłaca i warto to zrobić już teraz.

Jaką wybrać rozdzielczość?

Jeśli interesujemy się projektorami multimedialnymi to w pierwszej kolejności trzeba będzie zwrócić uwagę na rozdzielczość natywną. To taka realna rozdzielczość, jaką projektor wyświetli naprawdę. Te osoby, które wybierają projektor do wyświetlania na nim filmów na pewno będą bardzo dużą uwagę przywiązywać, do jakości obrazu. Najlepszym rozwiązaniem tutaj będzie HD Ready lub Full HD.

Jeśli chcemy wydać na urządzenie więcej pieniędzy to wtedy w grę wchodzi projektor 4K. inaczej patrzy się na projektor, który ma służyć nam do pracy i wyświetlania prezentacji wtedy nie musi mieć super rozdzielczości, bo i tak nie będziemy z niej skorzystać. Wtedy XGA lub SVGA w zupełności nam wystarczy. Obraz będzie dobrze widoczny i będzie można z niego odczytać to, co najważniejsze, a na pewno kupując projektor tego od urządzenia oczekujemy.

Wybieramy jasność projektora

Jasność ma kluczowe znaczenie, dlatego trzeba na ten temat poświecić trochę więcej czasu. Taki parametr jak jasność wyrażany jest w ANSI lumenach. Nie wszyscy wiedzą, ale to taki parametr, który będzie rzutował na cały projektor, który kupujemy. Wiele osób koncertuje się na rozdzielczości, ale nie sprawdzają jasności i później są te osoby bardzo zdziwione. Im lepsza jasność tym automatycznie wyższa cena, dlatego trzeba zastanowić się nad przeznaczeniem projektora i wtedy wybierzemy dla siebie takie urządzenie, które będzie najlepsze. Jeśli szukamy projektora do pokazów multimedialnych to wystarczy, że ma od 1000 do 2000 ANSI lumenów.

wybór projektora

Taka wartość nadaje się również do kina domowego i co ważne, jeśli mamy takie parametry to można z projektora korzystać w dzień i to bez konieczności zaciemniania pomieszczenia. Takie urządzenie jest wtedy bardziej praktyczne i na pewno częściej będziemy z niego korzystać. W większych pomieszczeniach jak sale konferencyjne wykorzystuje się urządzenia o jasności 2-3 tysięcy ANSI lumenów. W sprzedaży można znaleźć również modele projektorów, których jasność przekracza 3000 ANSI lumenów. Również takie urządzenia są wykorzystywane w dużych salach konferencyjnych gdzie nie ma możliwości zaciemnienia pomieszczenia, a obraz musi być bardzo duży. Wtedy udaje się uzyskać dokładnie taki efekt, na jakim nam zależało.

Kontrast projektora

Nie wszyscy wiedzą czym jest konkretnie kontrast, dlatego nie za bardzo wiedzą czy zwracać na ten parametry w ogóle uwagę. Kontra pokazuje nam bardzo dokładnie różnicę pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem. To oznacza, że im lepszy będzie kontrast tym ładniejszy i wyraźniejszy będzie obraz. Chodzi głównie o to, że projektor ma chodzić w niezaciemnionym pomieszczeniu. Te projektory, które wykorzystujemy, jako kina domowe powinny mieć kontrast 7000:1. Wtedy wszystko będzie bardzo dobrze widać i na pewno nawet w dzień będziemy mogli z projektora korzystać. Te projektory, które są wykorzystywane do pracy i edukacji powinny mieć rozdzielczość 6000:1.

parametry przy wyborze projektora

Duży wybór projektorów

Na rynku można znaleźć wiele urządzeń, które będą z powodzeniem spełniały się w naszych domach i firmach. Im mamy większe wymagania tym więcej na projekt trzeba wydać. Obserwując wspomniane wyżej parametry będziemy bardzo dobrze przygotowani, bo kupimy takie urządzenie, które będzie dla nas najlepsze. Nie ma, co kupować czegoś bardzo taniego, bo jeśli porównamy parametr to nagle się okaże, że trzeba w całkowitej ciemności oglądać filmy, a ich, jakość na ekranie i tak nie będzie taka dobra jak się tego spodziewaliśmy. Poza tym, że sprawdzamy te parametry trzeba również sprawdzić żywotność projektora i wtedy będziemy wiedzieć czy kupowanie takiego urządzenia nam się opłaca czy nie. Im więcej mamy wydać na projektor tym więcej parametrów trzeba będzie sprawdzać.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here