nowy router

W dzisiejszych czasach bardzo trudno wyobrazić sobie nawet życie bez dostępu do internetu. Z reguły w naszym domu mamy przynajmniej po kilka urządzeń wymagających dostępu do sieci, od komputera stacjonarnego lub laptopa (a czasem nawet kilku, ponieważ z reguły każdy domownik korzysta z własnego sprzętu), poprzez smartfony i tablety, konsole do gier, telewizory z funkcją smart tv, kończąc na smartwatchach czy kamerach. Znaczna większość tych urządzeń wymaga połączenia bezprzewodowego, więc najważniejszą funkcją routera jest wifi.

Pierwsze na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze routera to kwestia tego, jaki zasięg wifi oferuje, zwłaszcza jeśli mamy duże mieszkanie lub kilkukondygnacyjny dom, w którego każdym zakamarku chcemy mieć dobry zasięg. Zwykle routery mają wyprowadzone anteny zewnętrzne, poprawiające znacznie zasięg, zwykle w ilości od jednej do trzech, natomiast najlepsze routery pozwalają w łatwy sposób wymienić anteny na modele o mniejszym tłumieniu sygnału, a zatem lepszych parametrach.

Oczywiście zdarzają się routery mobilne bez wyprowadzonych anten, mające niekiedy rozmiar zbliżony do niedużego telefonu, posiadające nawet wbudowaną baterię i mogące pracować na niej przez kilka do kilkunastu godzin, jednak z reguły sprawdzają się lepiej w podróży, oczywiście pod warunkiem, że istnieje w danym miejscu zasięg sieci telefonicznej, ponieważ bazują one na zainstalowanej wewnątrz karcie sim operatora mobilnego.

najlepsze routery

W tym miejscu przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii, a więc typu routera jakiego poszukujemy, a jest on uzależniony od źródła połączenia internetowego, do jakiego mamy dostęp w swoim domu. Możliwe jest bowiem podłączenie kablowe dostarczane przez operatora telefonicznego, wtedy sygnał jest kierowany przez sieć telefoniczną, której wyprowadzenie jest gniazdo rj-11. Routery podłączane do tego gniazda mają wbudowany modem telefoniczny, który tłumaczy (moduluje i demoduluje – stąd nazwa modem) sygnały telefoniczne na sygnały cyfrowe możliwe do zrozumienia przez komputer. Router tego typu to tzw. router ADSL.

Drugim rodzajem routerów są routery DSL, które od strony internetu (gniazdo z reguły opisane jako WAN) są podłączanie do nieco większego gniazda rj45, do którego prowadzi zwykły 8-żyłowy kabel sieciowy Ethernet. Routery tego typu powinniśmy wybrać w przypadku, jeśli korzystamy z internetu dostarczanego przez sieć osiedlową, lokalną sieć radiową (wtedy do gniazda WAN niezbędne jest podłączenie zewnętrznej anteny) lub operatora telewizji kablowej, a także coraz szerzej dostępnego światłowodu.

Ostatnim rodzajem routerów są, wspomniane już wcześniej, routery umożliwiające dostęp do internetu w sposób mobilny, a więc korzystając z zainstalowanej karty sim operatora. W tym wypadku należy zwrócić uwagę, aby wybrany router umożliwiał obsługę standardów udostępnianych przez operatora, a więc 3G, 4G lub LTE.

Zapewne większość urządzeń podłączanych będzie do routera bezprzewodowo, jednak jeśli mamy zamiar podłączyć kilka komputerów (bądź konsolę lub telewizor) należy upewnić się, że wybrany model routera umożliwia podłączenie wystarczającej liczby urządzeń poprzez złącza sieciowe Ethernet. Zazwyczaj routery oferują 4-5 wyjść, jednak jeśli trafimy na model z tylko jednym, zawsze istnieje możliwość dokupienia dodatkowego switcha, umożliwiającego rozdzielenie sygnału wyjściowego.

router

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, jak np. obecność portu USB, który umożliwi nam podłączenie np. drukarki lub dysku zewnętrznego i dostęp do nich z każdego urządzenia podłączonego do naszej sieci. W przypadku podłączenia dysku zewnętrznego możliwe jest np. strumieniowe odtwarzanie na telewizorze filmu zapisanego na wspomnianym nośniku.
Jeśli mamy taką możliwość to wybierzmy urządzenie, które obsługuje najnowsze standardy komunikacji, a zatem w przypadku sieci bezprzewodowej jest to standard 802.11ac, działający w dwóch pasmach 2,4GHz oraz 5GHz, w przeciwieństwie do starszych, pracujących wyłącznie w niższej z tych częstotliwości.

Użycie nowszego standardu może być wskazane zwłaszcza w środowisku, w którym pracuje dużo innych sieci bezprzewodowych, a te z reguły korzystają z pasma 2,4GHz, przez co jest ono znacznie bardziej obciążone i podatne na zakłócenia sygnału, a w konsekwencji spadki wydajności połączenia. W przypadku łączy kablowych standardem dziś jest Gigabit Ethernet, będący 10-krotnie szybszy od starszego 100 megabitowego Fast Ethernetu, jednak warto zwrócić uwagę, czy wybrany router na pewno używa tego standardu.

Jak widać wybór odpowiedniego routera nie jest tak skomplikowany jak mogłoby się wydawać na początku, wystarczy jedynie dobrze zdefiniować nasze potrzeby względem tego urządzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here