sesje rozliczeniowe

Jednym z częściej powtarzanych pytań przy okazji wszelkich rozliczeń międzybankowych, jest pytanie o czas realizacji konkretnego przelewu. Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir gwarantuje, że konkretne transakcje zostaną rozliczone możliwie jak najszybciej – w trakcie jednej z trzech odbywających się każdego dnia sesji. Kiedy dokładnie mają one miejsce? Czy od tak ustalonego harmonogramu istnieją jakieś odstępstwa?

Codzienny harmonogram sesji rozliczeniowych w systemie Elixir

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir został stworzony przez KIR – kluczową instytucję funkcjonowania polskiego sektora bankowego o niepodważalnej pozycji w Polsce i za granicą. To właśnie KIR, nieprzerwanie od 1994 roku, czuwa nad funkcjonowaniem systemu Elixir, nad jego prawidłowym działaniem, bezpieczeństwem i stałym rozwojem. To KIR odpowiada również za harmonogram rozliczeń dokonywanych w ramach systemu Elixir i dobranie liczby sesji oraz czasu ich otwarcia. Dzięki temu całość prac rozliczeniowych przebiega sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami wszystkich korzystających z systemu podmiotów.

Wieloletnie doświadczenie w branży finansowej, a szczególnie z rozliczeniami międzybankowymi, pozwoliło specjalistom KIR ustalić sesje rozliczeniowe dla systemu Elixir w następujący sposób:

  1. Rozliczenia w ramach systemu Elixir prowadzone są codziennie, od poniedziałku do piątku – z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
  2. Każdego dnia pracy systemu odbywają się 3 sesje rozliczeniowe – jedyny wyjątek stanowią:
  • 24 grudnia,
  • ostatni dzień roboczy w roku.

W obu wskazanych przypadkach w ramach systemu Elixir odbywają się wyłącznie 2 sesje rozliczeniowe.

  1. Pierwsza sesja dla danego dnia rozliczeniowego zostaje otwarta o godzinie 16.00 dnia poprzedniego, a zakończona o godzinie 09.30 w dniu rozliczeniowym.
  2. Druga sesja systemu Elixir rozpoczyna się o godzinie 09.30 rano, już podczas danego dnia rozliczeniowego.
  3. Trzecia i ostania sesja dla danego dnia rozliczeniowego rozpoczyna się o godzinie 13.30, a jej zamknięcie przypada punktualnie na godzinę 16.00.

Podczas każdej z tych sesji obsługiwane są niemal wszystkie typy płatności, poza poleceniami zapłaty. Ten rodzaj rozliczenia realizowany jest jedynie podczas wybranych sesji, zgodnie ze schematem opracowanym przez Związek Banków Polskich.

Trzy systemy rozliczeniowe

Istotną informacją dla rozliczających się za pośrednictwem systemu Elixir jest to, że możemy wykonać za jego pośrednictwem jedynie transakcje złotówkowe. Dla rozliczania transakcji w euro powstał odrębny system – Euro Elixir, umożliwiający realizowanie transakcji w skali paneuropejskiej. Jeśli zaś przelew musi dotrzeć do odbiorcy natychmiast, należy wybrać Express Elixir – prosty system umożliwiający realizację przelewów natychmiastowych.

Źródło: https://www.kir.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here