Jaki obiektyw do aparatu

W dzisiejszych czasach prawie każdy może być fotografem. Dzisiaj każdy w swojej kieszeni posiada smartfona, a co za tym idzie stały dostęp do aparatu. Musimy przyznać, że jakość wykonywania zdjęć takim sprzętem zdecydowanie zachęca do utrwalania jak największej ilości wydarzeń, które dzieją się wokół nas. Dodatkowo, wszelakie serwisy społecznościowe, na których możemy pochwalić się swoim życiem, rozwijają w nas pasję do fotografowania.

Czasami zdarza się już tak, że za cel swojej podróży nie obieramy miejsc ciekawych dla nas osobiście, lecz patrzymy na to pod kątem znajomych i tego jak bardzo im taką podróżą zaimponujemy. Dodatkowo, jeśli wykonamy dobrej jakości zdjęcie wrzucone na Instagram, to na pewno uzyskamy wiele, tak ważnych w dzisiejszych czasach polubień. Takie zachowanie posiada zarówno swoje złe jak i dobre strony. Zacznijmy jednak od tych złych, zaczynamy żyć w świecie wirtualnym, przestajemy cieszyć się tym co nas otacza, świat przeżywamy zza ekranu swojego telefonu.

Spróbujmy przypomnieć sobie taki moment, w którym ostatnio wyszliśmy gdzieś bez smartfona. Zapewne będziemy nad tym myśleć bardzo długo, a na końcu okaże się, że takie zdarzenie miało miejsce tylko wtedy, gdy szliśmy wyrzucić śmieci. Dodatkowo, przez wszelkie media społecznościowe zaczynamy żyć na pokaz, przestajemy cieszyć się tym co posiadamy. Obserwujemy profile znanych, bogatych ludzi, zaczynamy im zazdrościć, przez co tracimy na swoim szczęściu.

Jednak są też plusy całej tej sytuacji. Mianowicie, czasami dokumentowanie wszystkich aspektów naszego życia za pomocą telefonu komórkowego rodzi w nas pasję do fotografii. Zaczynamy się nią coraz mocniej interesować, czytamy o tym jak robić dobre zdjęcia, jakie ustawienia powinniśmy ustawić w swoich aparatach. Z dnia na dzień rozumiemy proces fotografii coraz bardziej i bardziej. Czasami nawet przeczytamy jeden, lub dwa artykuły o ekspozycji zdjęć. Taka wiedza z pewnością może zapoczątkować u nas prawdziwą pasję.

aparat fotograficzny

Okazuje się potem, że po pewnym czasie zaczynamy rozglądać się za swoją pierwszą lustrzanką

Zaczynamy zwracać uwagę na to jaką rozdzielczość matrycy powinna ona posiadać, oraz to jaki obiektyw do aparatu kupić. Przede wszystkim do zaczęcia przygody z amatorską fotografią, powinniśmy zwracać uwagę na znanych producentów aparatów. Będziemy mieć wtedy pewność, że nie kupimy czegoś niespełniającego naszych wymagań.

Profesjonalni producenci oferują nam najlepszą jakość sprzętu w danym przedziale cenowym jaki aktualnie posiadamy. Na początku jednak powinniśmy poznać wszelkie parametry jakimi dysponują aparaty profesjonalne. Na początek zwróćmy uwagę na rozdzielczość matrycy, jest to parametr, który im będzie wyższy, tym lepszą jakość szczegółów uzyskamy przy druku wielkoformatowym. Być może na początku naszej przygody nam to się nie przyda, jednak kto wie jak rozwinie się nasza kariera w przyszłości?

Drugą wartością na którą zwrócimy uwagę będzie czułość ISO. Im większą wartość mamy do dyspozycji, tym możemy robić lepsze zdjęcia w miejscach z gorszym dostępem do światła. Musimy jednak pamiętać, że im bardziej podkręcimy ten parametr w ustawieniach, tym większy szum pojawi się na naszych zdjęciach. Zatem nasza lustrzanka powinna być również wyposażona w proces redukcji szumów. Pamiętajmy, że im mniejszą wartość ustawimy, tym lepsza jakość zdjęć. Niskie ISO jednak stosowane jest raczej tylko na zewnątrz w słoneczne dni. Kolejną rzeczą w naszych lustrzankach jest stabilizacja obrazu.

obiektyw do aparatu

Okazać się może, że bez tego parametru pojedziemy na sesję zdjęciową, a przy powrocie do domu, kiedy już zgramy nasze zdjęcia na komputer odkryjemy, że połowa z nich jest rozmazana i nie spełnia naszych oczekiwań. Stabilizację obrazu możemy posiadać zarówno w samej lustrzance, jak i w obiektywie. Ta pierwsza opcja zdecydowanie wpłynie na cenę naszego sprzętu, jednak myślę, że akurat za te opcję warto dopłacić parę złotych. Będziemy wtedy mogli wybierać w przyszłości do kupienia obiektywy starsze, bez stabilizacji, oszczędzając z kolei parę złotych.

Dodatkowo, powinniśmy pamiętać, że dobry obiektyw to podstawa naszego zadowolenia ze zdjęć. Nigdy nie oszczędzajmy na tym dodatku. Dobry fotograf jest przygotowany na każdą sytuację, więc w swoim posiadaniu zazwyczaj posiada co najmniej trzy sztuki w zależności od tego do jakiej sesji się przygotowuje. Zatem, zaczynając swoją przygodę z amatorskim fotografowaniem pamiętajmy, że może nie jest to najtańsze hobby, jednak potrafi przynieść wiele radości, a dodatkowo zmusi nas do aktywnego spędzania czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here