Czy warto inwestować w systemy solarne na dachu własnego domu

Przejeżdżając przez miejscowości w naszym kraju coraz częściej można zauważyć dachy pokryte systemami solarnymi. Panele PV konwertują energię słoneczną na elektryczną, którą mamy do dyspozycji w naszym gospodarstwie domowym. Czy taka inwestycja jest naprawdę opłacalna?

Na jak długo powinniśmy rozłożyć zwrot kosztów inwestycji

Tak naprawdę jest to czynnik drugorzędny. Myśląc logicznie, inwestujemy w system na własnym dachu, na własnej nieruchomości, który będzie nam służył przez następne kilkadziesiąt lat. Jeżeli nawet będzie to 30 lat, i tak jest to czas w którym zapłacilibyśmy ogromną sumę pieniędzy za rachunki z konwencjonalnego systemu grzewczego. Poza tym otrzymujemy wieloletnią gwarancję na poszczególne elementy składowe systemu solarnego, a same panele PV są objęte nawet dziesięcioletnią gwarancją. Ich budowa jest bardzo solidna, dlatego nie należy się bać, że jakiekolwiek warunki pogodowe mogą je uszkodzić. Ważniejszym jest ich zużywanie. Wybierają jednak panele PV wyższej jakości ten czynnik jest nie tak istotny.

Czy nasz klimat może mieć wpływ na sprawność systemu solarnego?

W naszym klimacie mamy oczywiście różne pory roku, w których nasłonecznienie jest również zróżnicowane. W lecie najsilniejsze promienie słoneczne są w stanie tak silnie promieniować, że panele PV wykorzystują w najbardziej efektywny sposób ich energię. W zimie niestety światło słoneczne dociera w ograniczonym stopniu. Panele PV nie mogą zatem działać na najwyższym stopniu sprawności. Mimo to warto zainwestować w tą technologię, ponieważ panele PV pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy na rachunkach za prąd w okresie letnim. W okresie zimowym ta ulga nie jest tak odczuwalna, ale mimo to panele PV to inwestycja na lata, która nie zniknie z dnia na dzień, a będzie pracować z roku na rok. Zastanówmy się co można by zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Serwisowanie systemu solarnego – czy jest to naprawdę konieczne?

Jeżeli chodzi o koszty utrzymania systemu solarnego na naszym dachu, to właściwie nie ma o czym mówić. Jest to jedno z najlepszych źródeł pasywnego pozyskiwania energii, które budowane jest w sposób bardzo trwały tak, aby nie było konieczności przeprowadzania prac naprawczych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here