Tradycyjny kominek do domu

W czasach, gdy ekologia odgrywa coraz większą rolę, a bezpieczeństwo codziennego mieszkania w domu jest priorytetem w budownictwie, można się zastanawiać, czy klasyczne kominki z otwartym ogniem nadal są popularne. Pojawia się też drugie pytanie: czy mając w alternatywie opcję elektryczną albo biokominka, te tradycyjne z prawdziwymi płomieniami nadal są praktyczne?

Polacy kochają tradycję

Statystyki sprzedaży kominków mówią jasno: jak najbardziej! Nadal nie brakuje klientów wybierających tradycyjne kominki np. http://www.komo.pl/ z płaszczem wodnym, z żeliwnym wkładem służące do zamontowania w domu i potrzebujące klasycznych przewodów kominowych a nie dostępu do gniazdka elektrycznego. Ciepło wydzielane przez taki kominek może być użyte zarówno do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych (garażu, warsztatu itp.), jak i do ogrzewania wody w instalacji sanitarnej danego domu. Kominek może służyć za jedyne źródło ciepła z racji coraz łagodniejszych zim, ale najczęściej stosowany jest jako proste i bardzo klimatyczne uzupełnienie innej instalacji CO.

Prawdziwy ogień robi wrażenie

Zdecydowaną przewagą klasycznych kominków płaszczowych oraz żeliwnych jest to, że palą się żywym ogniem. Nie ma w nich żadnej sztuczności, elementów elektrycznych czy palników jak w przypadku biokominków. Z tego powodu do pełnego montażu niezbędne jest odpowiednio zabudowane palenisko, w którym umieszcza się kominek (wyjątkiem są kominki wolnostojące) oraz podłączenie go do przewodów kominowych. Jeśli ma służyć jako źródło ciepła, kominek podpina się też pod instalację rozprowadzającą ciepło po całym domu.

Czyszczenie kominka

Dla niektórzy użytkowników tradycyjnych kominków problematyczne może być ich czyszczenie. Nie da się obejść bez sadzy i popiołu, ale większość współczesnych modeli pozwala na usuwanie ich bez większego problemu a nawet ryzyka ubrudzenia się. Przydatne są specjalne akcesoria kominkowe w tym miotełka, szufla i zmiotka, dzięki którym cały proces przebiega prosto i szybko. Warto też od czasu do czasu umyć szybę kominka – zwłaszcza w okresie zimowym, gdy jest często używany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here