Silnik elektryczny jednofazowy a trójfazowy – charakterystyka i porównanie

0
4090

Zarówno silniki elektryczne jednofazowe, jak i trójfazowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Jakie są główne różnice pomiędzy nimi? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Elektryczne silniki są powszechnie wykorzystywane do napędzania rozmaitych maszyn przemysłowych, warsztatowych czy domowych urządzeń, takich jak m.in. odkurzacze, pralki, wiertarki oraz wiele innych. Zamontowane w owych sprzętach silniki są dostosowane do układu jedno- albo trójfazowego, w zależności od obecnego w gniazdkach napięcia. W ten sposób wyróżnia się elektryczne silniki jednofazowe albo trójfazowe. Czym się one cechują?

Silnik elektryczny jednofazowy – charakterystyka

Silniki elektryczne jednofazowe https://elmetsa.pl/silniki-jednofazowe są powszechnie używane w urządzeniach, które nie wykazują bardzo dużego zapotrzebowania na energię i nie są poddawane wysokim obciążeniom. Do prawidłowego działania wymagają tylko jednej fazy, co – w porównaniu z modelami trójfazowymi – znacząco zwiększa ich elastyczność w zakresie stosowania. W silnikach montowane są różne mechanizmy napędowe, w tym bardzo często montowane przekładnie pasowe zbudowane z takich elementów jak koła pasowe i paski klinowe.

Silniki trójfazowe – specyfikacja

Modele trójfazowe sprawdzają się znakomicie w maszynach pracujących przy dużym obciążeniu chwilowym lub stałym, których zapotrzebowanie na moc jest bardzo wysokie. Są dostępne w wersjach dwu-, cztero-, sześcio- oraz ośmiobiegunowych. Ze względu na właściwości, znajdują zastosowanie jako napęd wielu maszyn z sektora rolniczego
i przemysłowego. Podobnie jak w wersjach jednofazowych, częstym rodzajem mechanizmu napędzającego te silniki są przekładnie, których budowa obejmuje m.in. koło pasowe i pasy klinowe.

Silniki jedno- i trójfazowe – porównanie

Główna różnica między silnikami trój- oraz jednofazowymi dotyczy przystosowania do układów. Modele jednofazowe podłącza się bowiem do jednofazowej instalacji o napięciu 230 V, z kolei wersje trójfazowe – do 400 V. Silnik z jedną fazą jest wyposażony w jedno uzwojenie, z kolei trójfazowy – w trzy.

Różna jest też moc silników. Artykuły jednofazowe cechują się mocą od 0,1 do maksymalnie 3 kW, choć wersje o mocy powyżej 2 kW są rzadko spotykane. Silniki trójfazowe wyróżniają się natomiast mocą przynajmniej 3 kW.

Poza najbardziej podstawowymi różnicami, istnieją także te bardziej subtelne, choć równie istotne. Dotyczą one przede wszystkim pracy i sposobu funkcjonowania obu rodzajów silników. Układ jednofazowy wyróżnia się dużą stabilnością, w przeciwieństwie do układu trójfazowego. Na pewno jednak można stwierdzić, że wersja trójfazowa jest o wiele wydajniejsza.

W silnikach trójfazowych może dochodzić niekiedy do zaniku fazy na skutek awarii,
a w efekcie nawet do uszkodzeń maszyny. W wersjach jednofazowych nie ma tego problemu, ponieważ w przypadku zaniku fazy silnik wyłącza się samoistnie. Silniki z jedną fazą nie mają też momentu obrotowego.

Różnice wpływają na zastosowanie silników

Podsumowując, silniki jedno- i trójfazowe wykazują wiele różnic, które są widoczne gołym okiem. Wpływają one na przeznaczenie silników. Na przykład, wersje z jedną fazą są najczęściej wykorzystywane w urządzeniach RTV i AGD, z kolei z trzema fazami –
w maszynach wykorzystywanych w przemyśle, budownictwie, rolnictwie albo warsztatach.

[Głosów:15    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here