komory klimatyczne

Czy zastanawiasz się czasem, jaką drogę musi przejść dany produkt, nim znajdzie się w Twoim sklepowym koszyku? Nawet jeśli nie, zapewne słyszysz nieraz określenie „normy jakości”. Zanim bowiem towar trafi do obiegu, musi zostać przebadany pod kątem bezpieczeństwa użytkowania oraz zachowania swoich właściwości w różnych warunkach. Do przeprowadzenia takich testów służą specjalistyczne maszyny, m.in. komory klimatyczne. Właśnie o nich opowiemy w tym wpisie.

Dlaczego komory klimatyczne są nam tak potrzebne?

Komory klimatyczne to specjalistyczne urządzenia badawcze. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na symulację w ich wnętrzu naturalnych warunków klimatycznych. Jest to możliwe dzięki regulacji temperatury, wilgotności, a w niektórych modelach również światła. Dzięki temu można stosunkowo łatwo sprawdzić, jak dany materiał zachowa się wobec konkretnych, zmiennych warunków.

To bardzo istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, zawsze należy sprawdzić, czy dany wprowadzany na rynek towar będzie bezpieczny dla ludzi. Jeśli np. preparat leczniczy zmieniał swoje właściwości pod wpływem temperatury pokojowej, mógłby stanowić zagrożenie dla stosujących go osób. Druga kwestia to pogorszenie właściwości, które wprawdzie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, ale istotnie wpływa na komfort użytkowania i awaryjność.

Komory klimatyczne są więc bardzo przydatnym urządzeniem do testowania wytrzymałości i stabilności przeróżnych substancji. Bez nich sprawdzenie bezpieczeństwa korzystania z wielu produktów byłoby niemożliwe, a co najmniej mocno utrudnione.

Gdzie znajdziesz komory klimatyczne?

Opowiedzieliśmy już o przydatności komór klimatycznych. Wciąż jednak nie wspomnieliśmy o tym, gdzie właściwie się z nich korzysta. Tu również odpowiedź nasuwa się sama. Testy klimatyczne odbywają się w laboratoriach. Zwykle są to dedykowane do tego celu ośrodki badawcze. Na wyposażeniu takich miejsc znajdują się również inne tego typu urządzenia, m.in. komory szokowe, pyłowe, próżniowe.

Jeśli chodzi o gałęzie przemysłu, które korzystają z badań w komorach, naprawdę ciężko byłoby je wymienić. Komory klimatyczne używane są do sprawdzania właściwości każdego rodzaju towaru, który musi spełniać normy bezpieczeństwa i jakości. Są to m.in. leki, żywność, części maszyn. W zależności od rodzaju badanej próbki dobierana jest pojemność urządzenia, a także jego parametry. Komory klimatyczne wciąż są też udoskonalane, aby jeszcze lepiej spełniały swoje ważne zadanie.

Temat badań nad jakością Cię zainteresował i chcesz wiedzieć więcej? A może poszukujesz sprzętu laboratoryjnego? Jeśli tak, sprawdź więcej informacji o komorach klimatycznych na stronie https://tprofile.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here