Jak uchronić się przed nieuczciwym mechanikiem

Wizyta w serwisie często wiąże się z niepewnością, co konkretnie popsuło się w pojeździe i ile będzie kosztować jego naprawa. Na rynku działa wielu godnych zaufania fachowców, którzy w profesjonalny sposób oceniają stan faktyczny i usuwają źródło problemu. Niestety, internet pełen jest również relacji o niektórych mniej uczciwych specjalistach, którzy psują renomę tego zawodu. Aby się przed nimi uchronić, warto zainstalować moduł GPS.

Jak przygotować się do wizyty u mechanika

Poza sprawdzeniem opinii o zakładzie warto zapoznać się z cenami usług i  komponentów, które podejrzewamy za przyczynę usterki – choć finalną ocenę stanu pojazdu lepiej pozostawić specjaliście, wstępne sprawdzenie możliwych przyczyn pozwoli nam na większą pewność siebie podczas rozmowy z mechanikiem. Co więcej, warto sprawdzić stan i ilość olejów, jak również zrobić zdjęcia samochodu na wypadek np. znacznego ubrudzenia fotela smarem albo pojawienia się nowych rys na karoserii. Jeśli chcemy uzyskać naprawdę wysoki poziom kontroli nad pojazdem (o czym w szczegółach później), warto zainstalować również lokalizator GPS – dostępne modele umożliwiają samodzielny montaż, np. poprzez złącze OBD.

Podczas samej należy zadbać, aby rozpisany został wstępny kosztorys i zakres przeprowadzonych napraw, a wszystkie dodatkowe czynności dokonywane były jedynie przy zgodzie właściciela pojazdu. Dzięki temu ograniczamy ryzyko niemiłego zaskoczenia się ceną usługi.

moduł GPS

Czemu warto zainstalować moduł GPS?

Monitoring GPS uchroni nas przed wieloma przykrymi sytuacjami związanymi z naprawą. Poniżej wylistowane są niektóre z nich:

  • Kradzież paliwa. Mechanicy mają dostęp do wielu samochodów klientów – dzięki spuszczaniu nieznacznej ilości paliwa z każdego z nich są w stanie bezpiecznie dokonywać opłacalnego oszustwa. Poprzez moduł GPS podłączony do szyny CAN pojazdu możliwe jest kontrolowanie czy i w jaki sposób dochodzi do zużycia paliwa. Dzięki temu rozwiązaniu posiadamy konkretny dowód nieuczciwego zachowania.
  • Brak wykonanej usługi. Niestety zdarza się również, że mechanik oszukuje właściciela poprzez zmyślanie przyczyny awarii i obciążanie za nią właściciela. Dzięki informacjom o stanie zapłonu, poziomie obrotów silnika, a także wysokości nad ziemią możemy wiedzieć, co dzieje się z naszym autem i czy faktycznie zostało ono poddane serwisowi.
  • Używanie samochodu do celów prywatnych. Lokalizator GPS umożliwia także bardzo dokładne śledzenie pojazdu. Dzięki odpowiednim alertom możliwe jest wysłanie wiadomości do właściciela, gdy tylko pojazd opuści teren warsztatu – następnie, w czasie rzeczywistym lub za pomocą raportów możliwe jest sprawdzenie dokładnej trasy przejazdu oraz miejsc postojów i tankowań. Jeśli chcemy przyłapać nieuczciwego serwisanta na gorącym uczynku, można skorzystać z funkcji zdalnego odcinania zapłonu, który uniemożliwi mu odpalenie pojazdu po zgaszeniu.
  • Zużywanie pojazdu. Bardzo ważnymi informacjami są również dane o sposobie obchodzenia się z pojazdem przez mechaników. Możemy z łatwością sprawdzić, z jaką prędkością i na jakich obrotach użytkowane było auto, ponadto, dzięki wbudowanym akcelerometrom możemy sprawdzić, czy kierowca nie dokonywał gwałtownych skrętów, hamowań lub przyspieszeń.

Uchroń się przed koniecznością naprawy

Monitoring GPS przyda się również, aby uniknąć konieczności wizyty w serwisie. Dzięki raportom informującym o nieprawidłowym użytkowaniu pojazdu z łatwością możemy wyeliminować swoje złe nawyki prowadzące do większej awaryjności. Możemy także z łatwością monitorować poziom naładowania akumulatora i w przypadku problemu nie dopuścić do spadku mocy skutkującego unieruchomieniem. Lokalizacja GPS to także świetny sposób, aby mieć kontrolę nad swoim pojazdem, gdy pożyczamy go np. znajomemu lub osobie z rodziny.

Monitoring pojazdu to oczywiście dużo więcej niż sama ochrona przed nieuczciwymi mechanikami. Daje on możliwość skutecznego ograniczenia spalania w pojeździe, zabezpieczenia przed kradzieżą i wiele, wiele więcej. Kupno tego urządzenia pomoże nam więc ograniczyć stres związany z wieloma aspektami codziennego funkcjonowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here