Funkcje oprogramowania ERP

ERP czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning) to specjalistyczny system przeznaczone dla przedsiębiorstw, których celem jest integracja wszystkich działów i funkcji w firmie. Oprogramowanie wykorzystuje wspólną bazę danych w ramach jednego systemu, pozwalając firmie na posługiwanie się tylko jednym zbiorem danych. ERP stanowi kompleksowe rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele pozytywnych funkcji.

Wspiera zarządzanie w ujęciu całościowym- spójny „organizm”

System ERP umożliwia poprawę wykorzystania materiałowych, technologicznych i pracowniczych przez, jak  wspomniano wcześniej, integrację danych pochodzących z różnych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oznacza to, że wszystkie obszary firmy mogą być obsługiwane przez jedno narzędzie informatyczne, a dzięki temu kadra z kadra zarządzająca i poszczególne działy mogą mieć wszystko pod kontrolą.

Dopasowuje się do potrzeb przedsiębiorstw

Oprogramowanie posiada możliwość personalizacji, indywidualnego dopasowania się do potrzeb przedsiębiorstwa. System nie tworzy uniwersalnych rozwiązań starając się jak najlepiej przystosować do wymagań danej firmy, wspomagać jej działania na każdym etapie i rozwiązywać określone problemy.

Pozwala również na dopasowanie do użytkowników w przedsiębiorstwie. Zakres dostępu do danych jest uzależniony od roli i stanowiska danej osoby w organizacji.

Stanowi oszczędność czasu

ERP umożliwia na szybki przepływ informacji w systemie, a tym samym na skrócenie komunikacji między poszczególnymi działami firmy. Wpływa to pozytywnie na dynamikę pracy i proces podejmowania decyzji, a tym samym na wydajność pracy pracowników.

Oszczędność pieniędzy

ERP jest zdecydowanie bardzo dobrą inwestycją na przyszłość firmy, choć cena systemu może z początku na to nie wskazywać. Takie przypuszczenie znika jednak bardzo szybko w momencie, gdy przedsiębiorstwo uświadomi sobie, że zaopatrując się w jeden system, posiadający całą gamę kompleksowych narzędzi dopasowanych do każdego działu firmy, unika kosztów związanych z oddzielnymi rozwiązaniami.

Jest wydajny

Cechuje go szybkość działania niezależnie od parametrów danego systemu oraz nieograniczona ilość przetwarzanych dokumentów i zapisów.

Jakie powinny być cechy ERP

Ze względu na wiele pozytywnych funkcji, firmy coraz częściej decydują się na wdrażanie systemu ERP. Jednak jakie cechy powinien zawierać dobry ERP:

  • Elastyczność

Dla większości jedną z najważniejszych cech jest elastyczność systemu. Oferowana technologia powinna być w stanie dopasować się i obsłużyć każdy obszar działalności firmy.

Przedsiębiorstwa wychodzą z założenia, że zaopatrując się w oprogramowanie ERP, zaoszczędzą wydatki na innych, autonomicznych rozwiązaniach, na rzecz jednego systemu obsługującego wszystkie działy firmy.

  • Użyteczność

System ERP powinien cechować się użytecznością, czyli możliwością wykorzystania narzędzi oprogramowania przez pracowników na różnych szczeblach i w różnych działach firmy. Dobry ERP wspiera również działania przedsiębiorstwa, tak by realizacja procesów biznesowych przebiegała szybko, sprawnie i wydajnie. Ważne jest to, że jego użyteczność ma odzwierciedlać się, nie tylko w realizacji, ale również w gromadzeniu niezbędnych danych dotyczących działalności firmy.

  • Komunikacja w przedsiębiorstwie

Oprócz sprawnej pracy, istotna jest odpowiednia komunikacja pomiędzy pracownikami. System ERP powinien zapewnić łatwość i bezpieczeństwo przesyłania informacji wewnątrz firmy jak i na zewnątrz, pomiędzy przedsiębiorstwami. Należy zwrócić uwagę na format przekazywanych danych, gdyż im więcej rodzajów dokumentów może być przesyłanych, tym lepiej dla firmy.

  • Funkcjonalność

System ERP jest w stanie zapewnić zintegrowane oprogramowanie, łączące wszystkie obszary działania organizacji poprzez odpowiednie narzędzia działające jak jeden „organizm”.

Jednak oprócz integracji wewnętrznej, dobry system ERP jest otwarty na integrację z narzędziami zewnętrznymi, szczególnie w obszarze handlu i produkcji.

  • Konkurencyjność

Dzięki odpowiedniemu systemowi ERP pracownicy są w stanie podejmować lepsze decyzje i wybierać takie rozwiązania, które przyczyniają do wzrostu efektywności procesów zachodzących w firmie. Narzędzia ERP wpływają na usprawnienia działań i obieg informacji w przedsiębiorstwie , ułatwiając pracę personelu i wpływając na osiągane wyniki. Te czynniki mają znaczący wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstwa i jego pozytywny wizerunek na rynku pracy.

  • Zgodność z przepisami

Producent narzędzi systemu ERP dbając o aktualność technologiczną oraz zgodność ze zmieniającymi się przepisami prawa. Bezpieczne funkcje, które są na bieżąco opracowywane i dostarczane bezpłatnie w ramach aktualizacji mają ogromny wpływ na lojalność użytkowników.

Podpis:

Rekord.ERP – oprogramowanie dla przedsiębiorstw

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here