hasło
fot: pixabay.com

Internet jest wielkim dobrodziejstwem naszych czasów. Daje nam ogromne możliwości i oszczędza nasz czas. Nic więc dziwnego, że coraz więcej usług przenoszonych jest do świata online. Mimo że początkowo podchodzimy sceptycznie do takich nowinek, prędzej czy później wygrywają względy praktyczne i wygoda. W rezultacie udostępniamy w sieci wiele swoich poufnych danych, jak choćby dostępy do naszych kont bankowych w bankowości internetowej czy mobilnej. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-zlamac-haslo/

Ataki hakerskie Musimy pamiętać, że oprócz sporych korzyści, sieć jest też źródłem niebezpieczeństw dla nas. Chociaż za sprawa filmów sensacyjnych ataki hakerskie kojarzą nam się z zamachami na duże, ważne instytucje jak banki czy departamenty rządowe, są one bardzo powszechne i mogą dotknąć każdego. Hakerzy rzadko obierają sobie jeden cel, a częściej działają skalą. 

Większość programów jest odpowiednio zabezpieczana przed atakami hakerskimi. Możesz się o tym przekonać wtedy, gdy trzykrotnie wpiszesz błędne hasło, a system blokuje dostęp. Zabezpieczenia ze strony oprogramowania nie będą jednak efektywne, jeśli my sami ułatwimy hakerom zadanie, nieodpowiednio dbając o nasze hasła. 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jak więc zabezpieczyć się przed złamaniem hasła?

  1. Loguj się tylko poprzez swoją prywatna sieć wifi, która jest zabezpieczona mocnym hasłem. Nie wykonuj operacji taki jak transakcje finansowe, korzystając z ogólnodostępnego wifi. Hakerzy z łatwością dostana dostępy do miejsc, w których się logowałeś. 
  2. Używaj mocnych haseł, złożonych wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie powinny to być konkretne słowa, bardziej ciąg przypadkowych znaków, wówczas trudniej takie hasło złamać. Nie używajmy też do hasła oczywistych danych, powiązanych z nasza osoba, jak data, miejsce urodzin czy pesel. Wbrew pozorom bardzo łatwo jest odnaleźć takie informacje o nas w sieci. 
  3. Często zmieniaj hasła. Wyrób w sobie nawyk regularnych „porządków” w swoich hasłach
  4. Nie używaj jednego hasła do wszystkich kont.
  5. Nie zapisuj haseł razem z loginami w jednym miejscu. Najbezpieczniejszym miejscem do ich przechowywania jest nasza pamięć. 

Przeczytaj też: http://www.fragout.pl/jak-zmienic-ustawienia-routera/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here