router

W dzisiejszych czasach internet towarzyszy nam nierozerwalnie. Nie wyobrażamy sobie nie mieć do niego dostępu, a sama myśl o tym, że możemy już nigdy nie sprawdzić powiadomień na naszym koncie w mediach społecznościowych wywołuje u nas drgawki. Na szczęście na co dzień nie musimy martwić się tym, że w naszym domu nie ma internetu, bo o to byśmy mieli do niego całodobowy dostęp dba nasz router.

Wiele osób w ogóle nie wie, czym tak naprawdę jest router – ba, wiele osób w ogóle nie wie, że takowy w domu posiada. O tym, czym w zasadzie jest to małe urządzenie w kształcie małego prostopadłościanu dowiadujemy się w momencie, kiedy internetu nam zabraknie i zmuszeni jesteśmy zmierzyć się z przywróceniem wszystkiego do porządku.

Czym w końcu jest ten router?

To małe pudełko, to najprościej mówiąc urządzenie sieciowe, które umożliwia nam łączenie się do różnych sieci komputerowych. Pełni ono rolę węzła komunikacyjnego. To właśnie dzięki niemu w naszym domu odbieramy internet. Umożliwia nam on łączenie się z internetem przez wi-fi, a także podłączenie się bezpośrednio pod niego kablem ethernet. Kiedy w domu zabraknie nam internetu – wina leży po stronie dostawcy naszego internetu domowego lub też właśnie po stronie naszego routera, który może wymagać resetu, naprawy lub też wymiany.

Urządzenia te również się psują – są w końcu tylko urządzeniami, a te jak wiemy mają różną żywotność. Router jest jednak rzeczą, którą wymienia się stosunkowo rzadko, dlatego też tak ważne jest, żeby zadbać o to, by był dobrej jakości i odbierał sygnał o odpowiedniej prędkości.

Dziś zainteresowanie routerami i sprawami związanymi z siecią rośnie – w końcu to również technologia, a tą w dzisiejszych czasach nie powinniśmy narzekać. Kiedyś ludzie nie przykładali wagi do tego typu sprzętów i u większości z nas gościł w domu podstawowy router, który transmitował internet o stosunkowo wolnej prędkości, zwykle była to prędkość do 30 Mb/s.

router w domu

Oczywiście, do dziś istnieje wiele osób, którym wciąż wystarcza taka prędkość internetu i nie potrzebują wymieniać routera na taki, by obsługiwał szybszy internet, ale ludzie, którzy spędzają w internecie nieco więcej czasu i często pobierają sporej wielkości pliki lub też wysyłają jest na serwery – z pewnością docenią szybki internet. A jak wiemy – by taki obsłużyć potrzebujemy odpowiedniego routera. No więc, jaki wybrać router do domu?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaka jest nasza aktualna prędkość internetu, a także czy mamy w zamiarze w najbliższej przyszłości rozszerzać pakiet u dostawcy naszych usług internetowych. Na tej podstawie musimy wybrać odpowiedni router. W dzisiejszych czasach zwykle wybiera się internet 150 Mb/s i staje się on powoli u wielu osób standardem i najniższą możliwą opcją do wyboru u wielu dostawców internetowych. Jeśli założymy u siebie internet o takiej prędkości, oczywistym jest, że musimy wybrać router, który obsłuży właśnie taką lub większą prędkość.

Kolejną istotną sprawą jest zwrócenie uwagi na standard, który obsługuje router. W dzisiejszych czasach standardem jest 1750AC i dwurdzeniowy procesor, który umożliwi nam szybkie kopiowanie plików pomiędzy różnymi urządzeniami działającymi w obrębie sieci LAN.

Dodatkowo możemy zwrócić uwagę na takie elementy jak zwiększanie sieci sygnału, co znacznie potrafi poprawić zasięg internetu i ma szczególne zastosowanie w domach i dużych mieszkaniach.

Możemy również zastanowić się, czy chcemy zainwestować w takie elementy jak dodatkowe porty USB, czy przyjemny dla oka interfejs, a także funkcje klienta VPN. Dla osób, które posiadają dzieci ciekawą funkcją może być również kontrola rodzicielska i ustalanie harmonogramu dostępu do sieci. Z pewnością są to ciekawe opcje, którym naprawdę warto się przyjrzeć.

router do domu

Przede wszystkim musimy pamiętać, żeby nie starać się oszczędzać na tym małym urządzeniu. Czasem warto wydać parę złotych więcej na urządzenie, które pracuje dla nas każdego dnia całodobowo. Z reguły jest to produkt, który będzie u nas służył przez kilka dobrych lat, więc musimy przeanalizować, czy opłaca nam się kupić router, który obsługuje naszą aktualną prędkość internetu, ale nie obsłuży szybszej, jeśli przewidujemy, że taka zmiana w niedalekiej przyszłości u nas nastąpi.

Warto przyjrzeć się produktom sprawdzonych firm, czyli powinniśmy wziąć pod uwagę słynnego TP-LINK oraz Asusa. Są to bardzo dobrej jakości sprzęty, które z pewnością posłużą nam przez długi czas i nie zawiodą nas w najbardziej nieodpowiednich momentach.

Jeśli więc chcemy lub musimy wymienić router na nowy – nie oszczędzajmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here