Ogrzewanie i woda

W domkach jednorodzinnych etap wykańczania polegający na montażu różnych instalacji (elektryczna, sanitarna, gazowa itp.) często upraszcza się poprzez połączenie ich w jedno. Na przykład instalację grzewczą zasilaną z kotła centralnego ogrzewania można połączyć z instalacją wodno-kanalizacyjną. W ten sposób grzejąc w piecu ogrzewa się od razu wodę użytkową do prysznica, wanny czy umywalek albo zlewów. Czy jednak w praktyce taki system jest w pełni wydajny?

Mniej pracy przy montażu

Zdecydowanie na plus jest to, że zamiast dwóch oddzielnych systemów robi się jeden. To oznacza mniej czasu potrzebnego do realizacji projektu oraz niższe koszty jego wykonania. Dodatkowo trwałość instalacji sanitarno-grzewczej od https://sklep.jarbud.opole.pl/ jest bardzo wysoka, a jej awaryjność praktycznie zerowa. Wszystko może podłączyć jeden fachowiec i nie trzeba w tym celu zatrudniać dwóch różnych ekip. Oczywiście można też zostawić sobie małą furtkę, np. podpinając pod całą instalację dodatkowe źródło ogrzewania jak panele słoneczne czy pompę ciepła.

Ogrzewanie latem

O ile z paleniem w piecu i nagrzewaniem ciepłej wody nie ma problemu w zimę, o tyle dziwnie może wyglądać rozpalanie kotła w środku 30-stopniowych upałów. W praktyce wcale nie trzeba rozpalać w piecu do takich temperatur jak w zimę. Do ogrzania wody w instalacji sanitarnej w domu wystarczy utrzymywanie nawet niewielkiej, ale stałej temperatury pieca. Woda ogrzewa się wtedy samoistnie poprzez krążenie w rurach i w samej termie. Dzięki temu nawet latem wykorzystując minimalną ilość opału można spokojnie korzystać z ciepłej wody.

Dopasowane grzejniki

Sam efekt grzewczy będzie z kolei najlepszy, jeśli zmagazynowana energia cieplna zostanie odpowiednio rozdysponowana po pomieszczeniach. W tym celu instalacja grzewcza powinna opierać się na urządzeniach najlepszej jakości i maksymalnie wydajnych jak chociażby aluminiowe grzejniki. Należy właściwie dopasować ich rodzaj, wielkość i liczbę elementów, aby takie kaloryfery jak najlepiej spełniły swoją rolę i ogrzały pomieszczenie w jak najkrótszym czasie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here