Nowoczesna technologia a edukacja

0
101

Nauka poprzez zabawę – taka sprawdza się najlepiej. Wedle współczesnych praktyk w idealnej wersji powinno się ją również łączyć z innowacyjną technologią. Jej obecność w naszym życiu jest nieunikniona, więc ważne jest, by mieli z nią styczność już najmłodsi uczniowie.

Wiadomo na pewno, że standardowy program nauczania, jaki realizowany jest w Polsce, nie jest idealny. Potrzebne są więc autorskie programy dodatkowe, które go uzupełniają. Na szczęście coraz więcej takich wdraża się w szkołach podstawowych, a nawet przedszkolach. Nadal daleko nam do poziomu i stylu edukacji rodem z krajów skandynawskich, które pod tym względem uznawane są za idealne, natomiast trzeba przyznać, że w ostatnich latach i tak zrobiliśmy spory postęp.

Nowoczesne rozwiązania w szkołach podstawowych

Szczególny nacisk powinno kłaść się na wdrażanie innowacyjnych możliwości zgodnie z nowoczesną technologią już w szkołach podstawowych, w klasach wczesnoszkolnych. Pedagodzy powinni dbać o to, by dzieci mogły uczyć się poprzez zabawę, wykorzystując elektroniczne urządzenia nowej generacji. Wszystko dlatego, że ci najmłodsi uczniowie mogą skupić swoją uwagę jedynie przez 20 minut, lekcja teoretyczna, która trwa 45 minut, nie jest więc optymalnie skuteczna. Dopiero łącząc naukę z zabawą można wywołać pozytywne efekty.

Świetnym przykładem nowoczesnej edukacji jest stół interaktywny. To projektor, dzięki któremu na stole wyświetlane są rozmaite gry i zabawy edukacyjne. Udaje się dobierać je zgodnie z etapem rozwoju dziecka, korzystać można z nich samodzielnie bądź zespołowo. Tego rodzaju gra interaktywna pozwala zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, nierzadko rozwija też motorykę ruchową.

Inną wersją tego rodzaju zajęć z najmłodszymi uczniami może być podłoga interaktywna. Cena tego sprzętu jest nieco wyższa, ale z całą pewnością opłacalna, kiedy pod uwagę bierzemy efekty. Nie bez powodu tego rodzaju projektory coraz częściej wykorzystuje się nie tylko w szkołach, ale również podczas rehabilitacji dzieci. Specjaliści już jakiś czas temu potwierdzili skuteczność takiego sprzętu i uzasadnili jego stosowanie w ramach nie tylko dostarczania rozrywki i zabawy, ale również nauki. Przykład ze szkół, które zainwestowały w ten sprzęt, powinny brać wszystkie podmioty, których celem jest edukacja dzieci. Wykorzystywanie innowacyjnej technologii już niedługo stanie się normą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here