Jesteś fotografem, architektem, projektantem, grafikiem? A może po prostu artystyczną duszą, która chce spróbować czegoś nowego? Niezależnie, którym typem użytkownika jesteś, tablet graficzny to urządzenie, które szybko pokochasz i nie będziesz wyobrażać sobie swojego twórczego życia bez niego! Dlaczego? To proste! Żadna, nawet najbardziej zaawansowana, najdroższa na świecie mysz komputerowa, nie zapewni takiego komfortu pracy, ponieważ nie jest w stanie zastąpić ruchu nadgarstka. Dzięki tabletom graficznym prace są bardziej precyzyjne, a co ważne, szybciej wykonane.

Abyś jednak mógł się spełniać, musisz wiedzieć jaki tablet graficzny spełni Twoje oczekiwania. Na początku musisz zdecydować, czy wybierzesz tablet tradycyjny czy LCD. W obu przypadkach do rysowania używa się piórka, czyli inaczej mówiąc rysika. Różnica między tymi urządzeniami w głównej mierze polega na tym, że prace wykonywane na tablecie LCD możesz wielokrotnie poprawiać. Warto też wspomnieć, że są one bardziej mobilne – nie wymagają podłączenia do laptopa, jak ma to miejsce w przypadku tabletów tradycyjnych.

Ważną funkcją, która z pozoru może wydawać się mało istotna, to reakcja na siłę nacisku. Wyobraź sobie tradycyjne rysowanie ołówkiem po kartce – no właśnie. To z jaką siłą rysujesz ma ogromne znaczenie, dlatego tak ważna jest ta funkcja w tablecie. Najbardziej zaawansowane tablety potrafią wykryć aż 2048 stopni nacisków!

Jak duże powinno być urządzenie, aby dostosowane było do Twoich potrzeb? To oczywiście zależy od tego, do czego będzie służył Ci tablet. Jeśli do obróbki grafiki, to spokojnie możesz wybrać mniejsze modele, natomiast do rysowania polecane są te większe, z racji tego, że rysunek wiąże się z dłuższymi ruchami pędzlem.

Kolejnymi parametrami, których nie powinieneś pomijać to nasycenie kolorów, kontrast i czas reakcji. To wszystko wpływa na jakość Twojej twórczości, jak i na komfort pracy. Oczywiście nie można zapomnieć o rozdzielczości. Jak w każdym urządzeniu, w którym ważny jest obraz, większa rozdzielczość wpływa na jakość odwzorowania detali.

Jeśli w Twoich pracach nie obędzie się bez cieniowania, to koniecznie wybierz model z odpowiednim zakresem pochylenia piórka. Dzięki wykrywaniu kąta nachylenia rysika do powierzchni roboczej możesz swobodnie cieniować!

Podczas zakupu tabletu zwróć też uwagę na to, czy producent dołącza oprogramowanie, bez którego nie da się pracować. Oczywiście oprogramowanie możesz nabyć zupełnie oddzielnie, jednak te od producentów zazwyczaj są bardziej wartościowe.

A teraz do dzieła!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Następny artykułCo to jest tablet?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here