rozwody olsztyn

Każdego roku w Polsce rozwodzi się średnio 60 tysięcy par. Decyzja o rozwodzie powinna być poprzedzona mediacjami, czy terapią małżeńską, jednak są wypadki, kiedy te działania są nieskuteczne.

O czym należy pamiętać, składając pozew o rozwód?

Samo złożeniu pozwu o rozwód nie jest stosunkowo trudne. Pozew o rozwód można złożyć samemu, bez pomocy pełnomocnika. Dokument powinien zostać złożony w formie pisemnej w wydziale cywilnym odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania sądu okręgowego. W dokumencie należy wskazać strony postępowania, pozwanego (czyli małżonka, z którym chcemy się rozstać) oraz wskazanie, czego dokładnie żądamy — rozwodu bez orzekania o winie, czy z orzekaniem o winie. Ostatnią częścią pozwu jest wskazanie uzasadnienia.

Warto pamiętać, że strona składająca pozew musi uiścić opłatę w wysokości około 600 zł. Przed złożeniem pozwu warto również ustalić ze współmałżonkiem kwestie rozdziału majątku i opieki nad dziećmi. Na pewno ułatwi to oraz skróci całe postępowanie.

Pozew o rozwód z orzekaniem o winie

Małżonek składający pozew o rozwód z orzekaniem o winie musi być świadomy, że takie sprawy mogą ciągnąć się przez lata. Szczególnie, jeśli para miała ze sobą dzieci lub jeden ze współmałżonków wnioskuje o alimenty dla siebie.

We wniosku rozwodowym z orzeczeniem o winie należy również przedstawić dowody dowodzące winy drugiego małżonka. Niekiedy może być to trudne do udowodnienia, na przykład, kiedy dochodzi do przemocy domowej. W takich sytuacjach warto jest wynająć prawnika, którego specjalizacją są rozwody. Olsztyn, czy inne miasta wojewódzkie, to miejsca, gdzie na prawo znajdziemy adwokata, który pomoże w skomplikowanych sprawach rozwodowych.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie często może dojść do skutku podczas paru rozpraw. Jeśli małżonkowie zgadzają się co do podziału majątku, czy opieki nad dziećmi, to sąd z reguły przychyla się całkowicie do ich wniosków.

Jednak nawet gdy małżonkowie nie chcą rozwodu z orzekaniem o winie, to rozprawa rozwodowa może naprawdę długo się ciągnąć. Sprawą sporną często staje się rozstrzygnięcie, kto powinien przejąć wspólną nieruchomość oraz kwestia opieki nad dziećmi. W takich wypadkach, gdy mamy do czynienia ze spornymi kwestiami, warto jest zasięgnąć pomocy kogoś takiego, jak profesjonalny adwokat. Olsztyn na pewno jest miastem, gdzie z łatwością można znaleźć dobrego adwokata od rozwodów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here