10 ćwiczeń na koncentrację

Wszystko Cię rozprasza, a masz do zrobienia kilka zadań i wiele spraw na głowie? Zobacz, jak trenować umysł, aby zyskać cenną umiejętność – koncentracja ma ogromne znaczenie nie tylko w szkole i pracy, ale też na co dzień. Poniżej znajdziesz skuteczne ćwiczenia na koncentrację.

Trening umysłu na problemy z koncentracją

Każdy z nas zna to uczucie, gdy pracuje od godziny, a jednak nie ma efektów lub są one niesatysfakcjonujące. Są takie dni, że rozprasza nas wszystko – radio, kolega, hałas za oknem lub nasze własne myśli. Rozwiązaniem nie jest kawa.

Regularnie wykonywane ćwiczenia na koncentrację znacznie podniosą Twoją efektywność. Wprowadź je do swojego planu dnia i nie stój w miejscu – zacznij realizować priorytetowe zadania, zamiast wciąż się rozpraszać.

Skuteczne ćwiczenia na koncentrację

Ćwiczeń i sposobów, aby poprawić tę ważną umiejętność, jest tak dużo, że można – a nawet warto – codziennie wykonywać inne. Mózg nie lubi nudy – doceni różnorodne bodźce i sposoby stymulacji.

  1. Policz od 100 do 1

Proste, niemal banalne ćwiczenie, będzie dobre na początek – zacznij liczyć w drodze do pracy i nie pozwól, aby cokolwiek Cię rozproszyło.

  1. Skup się na konkretnej rzeczy

Wybierz dowolny przedmiot – może notes, długopis albo jakiś owoc – i skup na nim całą uwagę. Obejrzyj go jak najdokładniej i zapamiętaj jak najwięcej szczegółów – później postaraj się to wszystko odtworzyć we własnych myślach. Wizualizacja jest niezwykle pomocna na problemy z koncentracją, a przy okazji rozwija także kreatywność i wyobraźnię.

  1. Stretching… co godzinę!

Rozciągaj się regularnie, a zadbasz nie tylko o ciało. Najlepiej przez około 5–7 minut na każdą godzinę pracy. Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj ją – jeśli nie, pamiętaj o stretchingu w wolnej chwili lub po pracy. Każda chwila jest dobra, aby ją wykorzystać – delikatne rozciąganie pomaga!

  1. Stereogramy

Obrazy ukazane na płaszczyźnie w taki sposób, że wydają się być trójwymiarowe. Wpatrywanie się w nie pozwala wytężać wzrok i skupiać uwagę – a zatem pracować nad koncentracją. Będzie to również relaks dla oczu.

  1. Zagadki

Zagadki, puzzle, łamigłówki, krzyżówki – wszystko to bardzo pomoże rozwinąć umysł i poprawić zdolność skupiania uwagi na konkretnym zadaniu. Poszukiwanie odpowiedzi do zagadki to świetny i jeden z najpopularniejszych treningów umysłowych. Warto też rodzinnie rozwiązywać różne zagadki, a także wymyślać rozmaite historie wspólnie, gdyż to również pobudza umysł do pracy. Wspólnie wykonywane ćwiczenia na koncentrację nie tylko będą siłownią dla mózgu, ale staną się też rozrywką.

  1. Prawidłowe oddychanie

Naucz się ćwiczeń oddechowych. Ćwiczenia tego typu również poprawiają zdolność koncentracji uwagi. Bez odpowiedniej ilości tlenu koncentracja znacznie się obniży.

Nabierz głęboko powietrza, aby poruszyć mięśnie przepony. Wydech powinien trwać dwukrotnie dłużej niż wdech. Czynność tę wykonaj 4–5 razy, aby rozluźnić mięśnie i odzyskać zdolność do koncentracji.

Zadbaj też o dobrą zdrową dietę, dotlenienie i nawodnienie organizmu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here