laptop

Przegrzanie sprzętu elektronicznego, takiego jak laptop, to realne ryzyko, które wiele osób ignoruje. Niekiedy nic z tego nie wynika, ale w niektórych przypadkach kończy się to uszkodzeniem urządzenia. Jego późniejsza naprawa, o ile w ogóle będzie możliwa, bywa bardzo kosztowna.

Jednak nie ma powodu do obaw. Wystarczy tylko zachować ostrożność i stosować się do kilku istotnych zasad, a można takie ryzyko niemal w pełni zneutralizować. W takim razie, o czym należy pamiętać przy korzystaniu z laptopa, aby go nie przegrzać? Doradzamy!

Korzystaj z podstawki chłodzącej podczas intensywnego użytkowania

Kiedy tylko przeglądamy Internet czy oglądamy film, laptop nie powinien zbyt mocno się nagrzewać, a wentylatory zapewne będą chodzić bardzo cicho. Inaczej będzie oczywiście w sytuacji, kiedy mocno obciążymy komponenty, chociażby poprzez włączenie wymagającej gry (bardzo obciążające jest też chociażby renderowanie wideo).

W momencie takiego intensywnego użytkowania powinny na pełen regulator odpalić się wbudowane wentylatory, ale nie zawsze będą one w stanie same poradzić sobie z tworzącą się we wnętrzu sprzętu wysoką temperaturą. Dlatego też warto zainwestować w dobrą podstawkę chłodzącą. Jeśli nie wiemy, którą wybrać, warto poszukać porad i recenzji na ten temat na Tech Polska. Takie podstawki zwykle są zasilane za pomocą złącza USB połączonego z laptopem.

Nie blokuj wentylatorów

Mówiąc o wentylatorach – żeby działały one w pełni, nie można ich blokować. Dlatego też nie powinno się podczas ich użytkowania kłaść laptopów na tkaninach, takich jak koce czy kołdry. Najlepiej wykorzystać właśnie wspomnianą wcześniej podstawkę, a jeśli jej nie mamy, może sprawdzić się także coś twardego i odpowiednio grubego, takiego jak chociażby jakaś encyklopedia.

Szereg innych przydatnych porad tego typu znajdziecie na Tech Polska, natomiast jest jeszcze jedna ważna kwestia, o której chcielibyśmy przypomnieć. Polskie lato z reguły nie jest tak gorące, jak choćby w krajach z Półwyspu Iberyjskiego, ale mimo wszystko potrafi się u nas zrobić gorąco. Wysokie temperatury są nieprzyjemne nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale też mogą być problematyczne dla sprzętu elektronicznego.

Dlatego też warto pamiętać o tym, aby w lato unikać zostawiania laptopa w mocno nasłonecznionym miejscu – wystarczy tak naprawdę kilkanaście minut, aby bardzo mocno się on nagrzał. Podobnie zresztą w przypadku smartfonów, które niektórzy często zostawiają na parapetach i w innych tego typu miejscach, a później odczuwają tego negatywne konsekwencje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here