Cyfrowy bliźniak, a modele BIM

Cyfrowy bliźniak dynamicznie odzwierciedla stan obiektu, zbiera dane i wykorzystuje symulację do stworzenia bogatego w dane „żywego” modelu, który zachowuje się  jak model ze świata rzeczywistego. W rezultacie ma wiele przydatnych zastosowań, od ciągłego monitorowania, rozwiązywania problemów i planowania konserwacji, po testowanie nowych pomysłów i scenariuszy „co by było, gdyby”. Jako aktywny cyfrowy model obiektów fizycznych, cyfrowy bliźniak zapewnia informacje wspomagające podejmowanie decyzji, których potrzebujesz, aby poprawić wydajność aktywów, wpłynąć na przyszłe projekty budynków i zmniejszyć ryzyko.

Idea cyfrowego bliźniaka – skąd się wzięła?

Czy wiesz, że według wielu ekspertów branżowych pionierem idei „cyfrowego bliźniaka” była amerykańska agencja kosmiczna NASA? Zaczęło się od stworzenia pierwszego projektu kapsuły, który został wysłane do W pewnym momencie nie potrzebowaliśmy już budować replik, aby dokładnie przetestować i udoskonalić nasze urządzenia. Przyczynia się do tego rozwój nowoczesnych technologii informatycznych. Coraz mocniejsze komputery i specjalistyczne oprogramowanie umożliwiły przeniesienie prototypów do wirtualnej rzeczywistości.

Obecnie cyfrowe bliźniaki są powszechnie wykorzystywane do przygotowywania wielu projektów. Są przydatne nie tylko do małych obiektów, ale także do projektowania złożonych systemów, takich jak maszyny. Są to bardzo ważne elementy tzw Czwarta rewolucja przemysłowa spowodowana cyfryzacją przemysłu.

BIM to nie cyfrowy biźniak

BIM - Building Information Modeling

BIM – Building Information Modeling – to rozwiązanie, które łączy technologię, standardy, procesy i możliwości zarządzania informacjami. Model BIM jest wynikiem modelowania według tej metodologii. Ten trójwymiarowy model informacji jest centralnym punktem odniesienia w całym cyklu życia projektu.

Cyfrowe bliźniaki można również tworzyć przy użyciu innych technik gromadzenia danych (np. skaning laserowy lub fotogrametria), ale już przy użyciu modelu informacji o projekcie (PIM) już zapewnia bogate, gotowe źródło danych dla projektów budowlanych. Informacje o modelu operacyjnym (Asset Information Model — AIR), które są częścią  cyfrowego bliźniaka.

Umożliwia  wizualizację i zarządzanie danymi konstrukcyjnymi oraz ułatwia współpracę wszystkim uczestnikom projektu. Informacje są aktualizowane na kluczowych etapach projektu, ale sam model BIM pozostaje w dużej mierze statyczną reprezentacją lub „migawką” budynku. Modeli BIM, które nie obsługują technologii, nie można skalować pod kątem eksploatacji i konserwacji przez cały okres eksploatacji budynku ani dużej ilości danych IoT generowanych na żywo przez inteligentne budynki.

Modele BIM to niewielki podzbiór cyfrowych bliźniaków. BIM zapewnia dokładny zapis zasobów cyfrowych i danych o lokalizacji oraz jest doskonałym punktem wyjścia dla cyfrowych bliźniaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here